avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contract de inchiriere a locuintelor anl
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contract de inchiriere a locuintelor anl

in anul 2004 am incheiat cu primaria un contract de inchiriere a unui locuinte anl, in conformitate cu prevederile oug nr. 8/2004,
contractul a expirat anul acesta iar cei de la primarie mi/au spus ca se reinnoiesc contractele doar pe o perioada de un an in conformitate cu prevederile legii nr. 89/2008,
intrebare :de ce nu se aplica prevederile oug nr. 44/2009 care prevede ca durata contractelor de inchiriere pt. suprafetele locative cu destinatia de locuinte este de 5 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante?
Cel mai recent răspuns: ContSters61266 , utilizator 18:13, 8 Iulie 2009
cel mai bine ar fi sa trimiteti aceasta petitie primariei, in scris. ei sunt in masura a va oferi un raspuns motivat
contractul de inchiriere din 2004 nu prevede si vreo clauza de prelungire a contractului ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O.u.g. nr. 26 din 27 august 2019, prelungire contracte locative chiriasi si art. 1810 cod civil Alexantru80 Alexantru80 Buna ziua, locuiesc in Centrul Istoric in Bucuresti si am fost la A.F.I. sa prelungesc contractul de inchiriere conform O.U.G. 26 din 27 august 2019, si mi-au ... (vezi toată discuția)
Inchiriere locuinta handsu handsu Prevederile OUG nr.44/2009 sunt valabile si in cazul unui proprietar persoana fizica ? (vezi toată discuția)
Termen contract inchiriere pe oug 40/1999 guyzmo guyzmo Pentru un imobil retrocedat prin dispozitie de primar pe data de 15/10/07 punerea in posesie s-a facut pe 1/11/07 si acum trebuie notificat chiriasul - care ... (vezi toată discuția)