Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu fara indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu fara indemnizatie

Stimati specialisti,

Sunt profesor titular cu o vechime de 7 ani in invatamant. In acest ultim an scolar (pana la 31 aug) sunt in concediu fara plata. Intre timp, am ramas insarcinata. Exista vreo posibilitate sa-mi rezerv in continuare postul de la 1 septembrie prin concedii (medical, risc maternal, prenatal, postnatal, etc) fara indemnizatie? Sunt constienta de faptul ca in ultimul an nu am avut contributii sociale si deci nu solicit indemnizatie ci doar dreptul la concedii.
Va multumesc anticipat!
1. Din Romania nu veti putea beneficia nici de CCC ci nici de indemnizatia aferenta deoarece nu indepliniti conditiile legale pe care vi le-am redat mai sus:
2. - Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta lui trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (studenta sau eleva la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.)
- Plata contributiilor sociale nu este o conditie pentru a beneficia de CCC.

2. - Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului ati lucrat legal intr-o tara din UE atunci nu mai sunteti supusa legislatiei din Romania ci legislatiei din tara unde ati lucrat.
- In aceasta situatie primiti de acolo prestatiile familiale legale.