Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot iesi din tara cu masina inmatriculata pe numele ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot iesi din tara cu masina inmatriculata pe numele tatalui? (Non-UE)

Buna ziua,

Peste 2 saptamani voi pleca in vacanta in Croatia. Voi pleca cu masina inmnatriculata pe numele tatalui meu. Mentionez faptul ca avem aceiasi adresa.

Voi tranzita SERBIA - BOSNIA - CROATIA.

Am nevoie de procura/ contract de comodat pentru a tranzita aceste state sau nu? Am tot cautat, dar raspunsurile sunt foarte imparitite .. unii da, altii ba :(

Mentionez ca in state membre UE nu am avut nici o problema cu aceiasi masina, dar aici fiind vorba de state non-UE am inteles ca se cere talonul la iesirea/ intrarea in tara.

Multumesc anticipat,
Vali

Ce trebuie sa aveti in vedere la trecerea frontierei romane:
- in cazul in care va aflati la volanul unui mijloc de transport, care nu va apartine (proprietarul v-a imprumutat masina si nu va insoteste in excursie, masina este in leasing, etc.), pe langa documentele masinii, trebuie sa aveti asupra dumneavoastra o procura legalizata din partea proprietarului / firmei de leasing, in care se exprima acordul pentru efectuarea calatoriei in strainatate;

[ link extern ]
Este necesar ca proprietarul de drept al bunului mobil sa incheie procura notariala in favoarea dvs
www.avocatnet.ro/content/art...
daca pe ai nostri nu ii intereseaza, pe altii nici atat, nu e treaba lor cat ati fost lasat sa iesiti din tara fara alte documente.
Actele masinii sa fie in regula, asigurarea etc.
Daca nu are procura masina poate sa fie furata.
Daca autoritatile au dubii pot cere procura.

Cel mai bine este sa aveti procura ( un contract de comodat mai corect spus) pentru a nu avea surprize neplacute.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Talon cu ITP valabil, asigurare RCA si permis, atat trebuie.Ce sa faca croatii cu procura intocmita la un notar in Romania? Daca au dubii, pot verifica masina in sistem daca apare furata.