Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general certificat de atestare fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

certificat de atestare fiscala

Buna ziua.Va rog sa-mi spune-ti ce acte sunt necesare pentru eliberarea unui certificat de atestare fiscala pentru persoane juridice.Mentionez ca societatea are datorii la bugetul de stat.Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Depuneti la finante urmatoarele:
-cerere
-ultima balanta
-2x4 lei timbre judiciare
-in cazul in care mai aveti sedii secundare deschise, certificat de atestare fiscal eliberat de administratia financiara de la sediul secundar, sau, dupa caz, declaratie pe proprie raspundere ca nu desfasurati activitate si nu realizati venituri impozabile la sediul secundar
-imputernicire (in cazul in care cererea de solicitare a CAF este depusa de alta persoana decat adminstratorul societatii)

CAF se elibereaza doar in cazul in care societatea nu are datorii la bugetul de stat.
pe la noi se solicita timbrul si o cerere tip...in certificat se inscriu datoriile la zi si sumele accesorii
Conform Legislatiei in vigoare, aveti nevoie de urmatoarele documente:
1. Cerere pt eliberare CAF(certificat de atestare fiscala) - este cerere tip, care se gaseste pe site-ul ministerului de finante- www.mfinante.ro ([ link extern ] )
2. In cazul in care exista sedii secundare, care au alt cod fiscal decat societatea "mama", declaratie tip pt declararea sediilor secundare (sau puteti face o anexa in care sa mentionati localitatea, judetul si CUI-iul punctului de lucru)
3. Timbru fiscal de 2 lei pt fiecare certificat solicitat ... inainte era de 4 lei, dar de la 1.ian.2010 sa micsorat taxa la 2 lei
Acestea sunt singurele acte necesare pt solicitarea eliberarii unui CAF.
Mai sunt functionari publici care solicita si balanta , dar o fac in mod gresit, deoarece nu este nevoie de balanta pt CAF, intrucat in CAF se mentioneaza situatia datoriilor existente in baza de date a organului fiscal care va administreaza, adica in "fisa sintetica" .
" a) dosarul fiscal al contribuabilului;
b) fisa pentru evidenta analitica pe platitori a contribuabilului. "
Dosarul fiscal este Dosarul de la Finante al societatii.Functionarul are obligatia de a consulta fisa sintetica pe platitor si dosarul fiscal, nu si balanta.
Data de evaluare a CAF este data de referinta. Asta inseamna ca este ultima zi lucratoare a lunii anterioare depunerii cererii de eliberare. In exceptie sunt primele 5 zile lucratoare ale lunii, pt care data de referinta este ultima zi lucratoare din urma cu doua luni depunerii cererii : caz concret - Depuneti cerere de eliberare la 1.02.2010 ... data de evaluare a certificatului va fi 31.12.2009. La cererea dumneavoastra, data de evaluare poate fi ziua in care se elibereaza certificatul, acest lucru fiind cerut in general pt acte la banci, la solicitarea catre contribuabil a bancii.Orice alta data de evaluare a CAF-ului este eronata si ilegala.
Pentru eventuale nelamuriri daca mai exista dupa aceasta explicatie, va sugerez studierea Ordinului 752/2006 .
Cu stima,

PS: Am uitat sa mentionez zilele trecute - se poate elibera CAF-ul si cu datorii.
razvy_balan, utilizator
juridic dana a scris:

Depuneti la finante urmatoarele:
-cerere
-ultima balanta
-2x4 lei timbre judiciare
-in cazul in care mai aveti sedii secundare deschise, certificat de atestare fiscal eliberat de administratia financiara de la sediul secundar, sau, dupa caz, declaratie pe proprie raspundere ca nu desfasurati activitate si nu realizati venituri impozabile la sediul secundar
-imputernicire (in cazul in care cererea de solicitare a CAF este depusa de alta persoana decat adminstratorul societatii)

CAF se elibereaza doar in cazul in care societatea nu are datorii la bugetul de stat.
[/quot
]

asta e o ..greseala
CAF se elibereaza cf OMFP 752/2006...3 sectiuni A, B,C...in sectiunile alea se trec datoriile..asta este rolul lor
balanta NU ESTE OBLIGATORIE DE DEPUS pentru eliberare CAF mai ales acum cand balanta este obligatorie de 2 ori/an si societatea poate ca vrea CAF IN LUNA martie sa zic...
deci CAF se elibereaza cu/fara datorii in termen de 5 zile lucratoare, termen care se POATE PRELUNGI pana la 10 zile lucratoare pentru societatile care au puncte de lucru IN ALTE JUDETE CU COD FISCAL (pot fi puncte de lucru fara cod fiscal daca au mai putin de 5 salariati..)
in rest..corect
jointventure, utilizator