avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare minor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare minor

Pentru angajarea unui minor de 16 ani impliniti, care este norma normala de lucru si salariul minim de incadrare?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:29, 14 Iulie 2015
1. Din Codul Muncii :
art.112
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.

Art. 124.
Tinerii în vârstă de până la 18 ani nu pot presta muncă suplimentară.

Art.128
(1) Tinerii care nu au împlinit vârsta de 18 ani nu pot presta muncă de noapte.

Art.134
(2) Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.

Art. 145
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

Art.147
(1) Salariatii care lucreaza in conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii, alte persoane cu handicap si tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.

2. Salariul minim de incadrare este de 1050 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am 17 ani și vreau sa mă angajez Razvan Bebelea Razvan Bebelea Salut , am 17 ani și vreau sa mă angajez ca paznic la profi, mai am 7 luni și fac 18 ani. As dorii sa știu și eu dacă mă poate angaja dacă am 17 ani ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna suplimentar pentru conditii speciale de munca 1criss 1criss Beneficiez de conditii speciale de munca conform H.G.nr1025/2003. Intrebare:In aceste conditii speciale de munca trebuie sa beneficiez si de concediu de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna pentru salariatii cu fractiuni de norma teodorina teodorina Buna ziua, Avem un angajat care lucreaza 4 ore pe zi, va rog sa-mi spuneti la cate zile de concediu de odihna are dreptul. Va multumesc! (vezi toată discuția)