Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere de demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere de demisie

Buna ziua , am nevoie de o parere va rog. Lucrez in cadrul unui restaurant , in functia de manager , angajatorul meu m-a concediat dar doreste sa imi scriu personal demisia. Acest lucru este legal? Din moment ce patronul m-a concediat nu este de datoria lui sa imi intocmeze demisia?
Doresc sa precizez faptul ca am contractul individul de munca formulat pe 4 ore , 5 zile pe saptamana iar eu lucrez 13-14 ore pe zii. Ce as putea face in cazul de fata?
Conform art.81(1) Codul Muncii, demisia este actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa,comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca,dupa implinirea unui termen de preaviz, astfel ca,nu va poate intocmi demisia angajatorul.
Concedierea nu este totuna cu demisia.

1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Daca presiunile exercitate de angajator asupra salariatului pentru a obţine demisia acestuia sunt cauzate de săvârşirea de către salariat a unei abateri disciplinare, angajatorul are la dispoziţie posibilitatea sancţionării disciplinare a salariatului, inclusiv prin desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Angajatorul are obligatia să respecte prevederile legale privind cercetarea disciplinară prealabilă, anterior aplicării oricărei sancţiuni disciplinare, cu excepţia avertismentului scris care se poate aplica fara a se efectua in prealabil cercetarea disciplinara.

3. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.