Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... SUPLINIREA CONSIMȚĂMÂNTULUI MAMEI PRIVIND SCOATEREA ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

SUPLINIREA CONSIMȚĂMÂNTULUI MAMEI PRIVIND SCOATEREA DIN ȚARĂ A MINORULUI

am introdus o actiune impotriva mamei copilului si am 3 capete de cerere.
1. PENSIE DE ÎNTREŢINERE;
2. EXERCITAREA AUTORITĂȚII PĂRINTEȘTI DOAR DE CĂTRE MINE;
3. SUPLINIREA CONSIMȚĂMÂNTULUI MAMEI PRIVIND SCOATEREA DIN ȚARĂ A MINORULUI;
Am primit azi o comunicare de la judecătorie în care mi se cere:

- Să indic motivele de fapt si de drept pe care se intemeiaza cererea.
- Să depun documentele si inscrisurile doveditoare intr-un exemplar pentru instanță și câte unul pentru fiecare parte, deși doamna care a primit acțiunea nu mi-a cerut decât 2 exemplare...
- Să arăt temeiul de drept pentru al 3-lea capăt de cerere.
Mă puteți ajuta cu acest temei de drept pentru al 3-lea capăt de cerere, vă rog frumos?
La nevoie pot sa trimit copie dupa acțiunea depusa de mine
Mulțumesc
Neintelegerile dintre parinti Art. 486
Ori de cate ori exista neintelegeri intre parinti cu privire la exercitiul drepturilor sau la indeplinirea indatoririlor parintesti, instanta de tutela, dupa ce ii asculta pe parinti si luand in considerare concluziile raportului referitor la ancheta psihosociala, hotaraste potrivit interesului superior al copilului. Ascultarea copilului este obligatorie, dispozitiile art. 264 fiind aplicabile.

nu mai aveti nevoie de acordul celuilalt parinte daca veti obtine ca singur sa exercitati autoritatea parinteasca.
multumesc
art 486 si 264 de unde?
gi-jane2, moderator
din codul civil

Trebuie sa motivati in fapt si in drept si sa explicati in mod argumentat totul.
gi-jane2, moderator