avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... SUPLINIREA CONSIMȚĂMÂNTULUI MAMEI PRIVIND SCOATEREA ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

SUPLINIREA CONSIMȚĂMÂNTULUI MAMEI PRIVIND SCOATEREA DIN ȚARĂ A MINORULUI

am introdus o actiune impotriva mamei copilului si am 3 capete de cerere.
1. PENSIE DE ÎNTREŢINERE;
2. EXERCITAREA AUTORITĂȚII PĂRINTEȘTI DOAR DE CĂTRE MINE;
3. SUPLINIREA CONSIMȚĂMÂNTULUI MAMEI PRIVIND SCOATEREA DIN ȚARĂ A MINORULUI;
Am primit azi o comunicare de la judecătorie în care mi se cere:

- Să indic motivele de fapt si de drept pe care se intemeiaza cererea.
- Să depun documentele si inscrisurile doveditoare intr-un exemplar pentru instanță și câte unul pentru fiecare parte, deși doamna care a primit acțiunea nu mi-a cerut decât 2 exemplare...
- Să arăt temeiul de drept pentru al 3-lea capăt de cerere.
Mă puteți ajuta cu acest temei de drept pentru al 3-lea capăt de cerere, vă rog frumos?
La nevoie pot sa trimit copie dupa acțiunea depusa de mine
Mulțumesc
Neintelegerile dintre parinti Art. 486
Ori de cate ori exista neintelegeri intre parinti cu privire la exercitiul drepturilor sau la indeplinirea indatoririlor parintesti, instanta de tutela, dupa ce ii asculta pe parinti si luand in considerare concluziile raportului referitor la ancheta psihosociala, hotaraste potrivit interesului superior al copilului. Ascultarea copilului este obligatorie, dispozitiile art. 264 fiind aplicabile.

nu mai aveti nevoie de acordul celuilalt parinte daca veti obtine ca singur sa exercitati autoritatea parinteasca.
multumesc
art 486 si 264 de unde?
Ultima modificare: Joi, 16 Iulie 2015
gi-jane2, moderator
din codul civil


Trebuie sa motivati in fapt si in drept si sa explicati in mod argumentat totul.
Ultima modificare: Joi, 16 Iulie 2015
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suplinire consimtamant parinte lolo0112 lolo0112 Buna ziua. Pentru obtinerea unei hotarari judecatoresti care sa suplineasca acordul celuilalt parinte pentru iesirea temporara din tara a minorului, pe ... (vezi toată discuția)
Transfer scoala danyleca danyleca Buna ziua! Sunt in divort cu sotul meu si avem un copil de 16ani, termina clasa a IX-a la seminar, dar nu-si mai doreste sa urmeze aceasta scoala si vrea sa-l ... (vezi toată discuția)
Actiune de exercitare a autoritatii parintesti in comun in timpul casatoriei? ionescucarmen ionescucarmen ati mai intalnit ca reclamanta sa introduca actiune in timpul casatoriei sa se stabileasca autoritatea parinteasca in comun si sa fie obligat tatal sa ... (vezi toată discuția)