Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum obţin certificat de moştenitor?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum obţin certificat de moştenitor?

Bună. La toamnă imi expira cartea de identitate - cea făcută la 14 ani şi eu şi familia mea locuim in curtea parintilor tatalui meu, care au decedat in anul 1996 si nu au dezbatut succesiunea. Sunt 5 mostenitori (inclus tatăl meu).

La 14 ani am putut sa imi fac buletinul pe adresa unde locuiesc, si parintii mei la fel, dar acum am auzit ca s-a mai schimbat ceva si am inteles ca avem nevoie de
-CERTIFICAT DE MOSTENITOR- . Intrebarea mea este - cum obtin acel certificat - ce acte imi trebuie si vreau sa stiu daca ceilalti mostenitori ar avea un rol in obtinerea certificatului de mostenitor.

Vă mulţumesc.
Pentru certificatul de mostenitor,trebuie sa mergeti cu totii (5 mostenitori) la un cabinet notarial.
Trebuie sa mergi la un notar public ptr.dezbaterea succesiunii,la dezbaterea mostenirii vor participa toti mostenitorii legali/ testamentari(daca exista).
danpopescu2011 a scris:

Trebuie sa mergi la un notar public ptr.dezbaterea succesiunii,la dezbaterea mostenirii vor participa toti mostenitorii legali/ testamentari(daca exista).

De asta mă temeam. Unul din moştenitori locuieşte în alt oraş iar ceilalţi... de ce ar merge pentru tata la notar? Nu sunt în relaţii prea bune.

Totuşi, la vârsta de 14 ani am putut sa imi fac buletin pe adresa mamei tatalui,şi părinţii au la fel buletinele..ştiţi ceva.. s-a mai schimbat ceva de acum 4 ani ?
Nu se poate să obţin doar acel certificat de moştenitor, fără să dezbată succesiunea?
cosgab9, utilizator
Daca nu dezbateti succesiunea cine credeti ca o sa va faca proprietari? Si apoi toti cei 5 copii au dreptul la mostenire indiferent unde s-ar afla. Cei care doresc dintre copii, pot renunta la cota parte din mostenirea parintilor. Nu este necesar sa vina toti copii la notar. Cei care locuiesc in alte orase se prezinta la un notar din orasul lor de domiciliu si dau o declaratie in care declara ca accepta sau renunta la partea lor de mostenire. La 14 ani s-a putut sa fiti trecut in buletin la adresa bunicilor deoarece erati minor si obligatoriu trebuia sa aveti domiciliul comun cu cel al parintilor, in schimb acum fiind major, puteti doar pana la rezolvarea mostenirii sa solicitati o carte de identitate provizorie-CIP-pentru1 an, pe motivul lipsa dovada adresei de domiciliu. Intre timp poate reusiti si obtineti(nu dvs. ci parintii) certificatul de mostenitor.
Justitiarul711, utilizator
In cazul in care mostenitorii nu se inteleg va trebui sa formulati actiune in instanta ptr.dezbaterea succesiunii.