Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate expirata in strainatate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate expirata in strainatate

Buna seara,
Mi-a expirat cartea de identitate in Spania, se poate sa trimit imputernicire si actele vechi in Romania si sa mi-o refaca un prieten?
Multumesc frumos :)
prin procura legalizata da.
Silver78, utilizator
Procura speciala, nu legalizata. Se face doar la consulat.
Aveti detalii aici:
[ link extern ]
Daca nu aveti pasaport valabil va trebui sa cereti si un titlu de calatorie. Nu trebuia sa asteptati sa expire, veti cheltui niste banuti in plus.
Sa aveti o copie / un scan dupa cartea de identitate a prietenului care va depune actele, datele lui trebuie scrise pe procura fara nicio greseala.
Ares-3, moderator
Ares procura speciala serveste cetateanului care are nevoie de cartea de identitate. Aceasta nu se elibereaza decat personal. Nu imputernicitului. Astea sunt informatiile pe care le am eu de la Ambasada Romaniei la Roma. Nu pot face copy paste . Sunt pe tableta si nu mi permite site ul.
Sigur ca personal merge sa o faca, e vorba despre altceva. Si serveste celui care ii depune actele in Romania: ii dovedeste calitatea de mandatar.

Pe procura trebuie trecute atat datele celui care imputerniceste cat si datele celui care depune actele in Romania. De-asta spuneam sa aiba o copie dupa Ci a prietenului, ca sa fie sigur ca nu ii greseste CNP-ul sau vreo litera din nume etc.

PROCURĂ SPECIALĂ
Subsemnatul(a)_________________________________________________
__,
cetăţean (ă) român (ă), născut (ă) la data de ______________________, în
localitatea ______________________________________ fiul(fiica)lui
___________________________ şi al(a)__________________________________,
cu domiciliul în
____________________________________________________________
aflat temporar în ________________________________________________,
identificat(ă) cu paşaport nr. _________________________ în care este înscris
C.N.P. _______________________________________ cu înălţimea de
________________, ochi __________________, semne particulare
____________________________, împuternicesc pe
_____________________________________________________
născut(ă) la data de_________________________________________în localitatea
_______________________________________, identificat(ă) cu paşaport/C.I.
nr.__________ CNP __________________________________ cu domiciliul
în__________________________ ___________________________________, să
mă reprezinte în faţa autorităţilor române competente în legătură cu depunerea
cererii pentru eliberarea actului de identitate şi/sau ridicarea actului de identitate ca
urmare a1
: _________________________________________________
Pentru aducerea la îndeplinire a prezentului mandat, mandatarul meu va
semna în numele meu şi pentru mine oriunde va fi necesar, semnătura sa fiindu-mi
opozabilă.
Redactată şi autentificată astăzi _____________la Ambasada /Consulatul General a
(al) României la __________________________________ Sunt de acord cu prelucrarea datelor prezentate în conformitate cu Legea 677/2001.

Semnătura___________________
Urmează încheierea de autentificare pe verso.
Ares-3, moderator