Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastrul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastrul

Daca am pe contractul casei stampila tribunalului si cu inscrisul in registrul de transcriptiuni din 1992 (pe atunci nu se facea schita casei) , mai trebuie sa fac cadastrul apartamentului?
Da
Sunt 2 aspecte distincte obligativitatea masuratorilor cadastrale si un document care a fost emis de instanta pe timpul in care nu erau in vigoare dispozitiile privitoare la cadastru
Indiferent de natura terenului sau de felul constructiei=casa, apartament, birouri etc., cadastrul si intabularea sunt obligatorii.
Legea cadastrului a intrat in vigoare in 1999 cu scopul de a obtine o evidenta clara a tuturor proprietatilor, in registrele cadastrale de la judecatorii fiind trecute numele proprietarilor bunurilor imobiliare, suprafetele de teren detinute si copiile actelor care dovedesc drepturile acestora.
Cadastrul este operatiunea de inscriere in Registrul de Carte Funciara si este obligatoriu la orice act de instrainare a unui bun imobiliar, fie ca este casa, apartament sau teren si indiferent daca este vorba de o vanzare-cumparare, donatie, succesiune, partaj sau precontract de vanzare-cumparare.