avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contract de credit reziliat de banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contract de credit reziliat de banca

buna ziua . In anul 2008 am facut un credit de nevoi personale..am ramas in urma cu doua rate la banca neplatite de 70 euro pe luna ,in decurs de un an am reusit sa ajung cu ratele la zi pentru ca, imi baga majorari in fiecare luna, din 140euro am platit 600euro plus rata lunara. Dupa ce am ajuns cu ratele la zi.la doi ani de la contract ,m-ia reziliat contractul si ma bagat la recuperatori ,nu au vrut sa-mi mai primeasca rata la banca.Firma de recuperare vor toti banii odata5.000euro nu vor sa-mi primeasca banii esalonati.Banca m-ia reziliat contractul cand eu am ajuns cu restanta la zi .au trecut patru ani decand nu mai ma sunat nimeni.nu am achitat decat 2300euro,cei de la banca a spus ca aceasta a fost dobanda pe cei 10 ani si acum mai am sa le dau banii la recuperatori 5000 euro nu mai stiu nimic de iei ,de patru ani .am vrut sa achit esalonat i-ar ei vor toti banii odata. nustiu ce sa fac.
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 09:26, 28 Septembrie 2015
Ati mai facut vreo plata in acesti patru ani?
Foarte probabil dreptul lor de a vă executa silit este prescris. Nu au cum să vă oblige să le plătiți.

Când ați făcut ultima plată? pe ce perioadă era contractul de credit?
Acum 4 ani recuperatorii v-au spus că ei sunt titularii creanței sau că recuperează pentru bancă?
nu
ultima plata am facuto catre banca in 2009, la recuperatori nu le-am dat nimic,au spus ca au cumparat ei creantele si vor toti banii ,nu vor in rate ,contractul cu banca era pe o perioada de 10 . incepand cu 2007.
dudrda a scris:

buna ziua . In anul 2008 am facut un credit de nevoi personale..am ramas in urma cu doua rate la banca neplatite de 70 euro pe luna ,in decurs de un an am reusit sa ajung cu ratele la zi pentru ca, imi baga majorari in fiecare luna, din 140euro am platit 600euro plus rata lunara. Dupa ce am ajuns cu ratele la zi.la doi ani de la contract ,m-ia reziliat contractul si ma bagat la recuperatori ,nu au vrut sa-mi mai primeasca rata la banca.Firma de recuperare vor toti banii odata5.000euro nu vor sa-mi primeasca banii esalonati.Banca m-ia reziliat contractul cand eu am ajuns cu restanta la zi .au trecut patru ani decand nu mai ma sunat nimeni.nu am achitat decat 2300euro,cei de la banca a spus ca aceasta a fost dobanda pe cei 10 ani si acum mai am sa le dau banii la recuperatori 5000 euro nu mai stiu nimic de iei ,de patru ani .am vrut sa achit esalonat i-ar ei vor toti banii odata. nustiu ce sa fac.


Alte discuții în legătură

Firma de recuperare!!!!!!!!! oana_81 oana_81 exista vreo varianta sa trec de la firma de recuperare inapoi la banca? (vezi toată discuția)
Penalizare imensa symo75 symo75 Am un credit in euro la o banca unde timp de 2 ani am platit o taxa de achitare a ratei de 5ron.Daca achitam in euro(cumparam euro din alta parte era mai ... (vezi toată discuția)
Banci si recuperatori danaurica danaurica Buna seara, personal am doua credite la o banca (unul ipotecar luat impreuna cu sotul) si la alta banca mai exista pe numele lui si eu ca si coplatitor un ... (vezi toată discuția)