Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie de pensie

In 2008 am fost pensionata pe caz de boala si am obtinut un punctaj de 19.45711 iar anul acesta la revizuirea medicala m-a trecut din gradul II in gradul III ,iar punctajul recalculat este de 17.51777 si bineinteles ca a scazut si pensia.Intrebarea mea este :de ce mi-au fost acordate mai putine puncte ?punctajul nu este acordat pentru vechimea realizata in campul muncii?
--------un punctaj de 19.45711 iar anul acesta la revizuirea medicala m-a trecut din gradul II in gradul III ,iar punctajul recalculat este de 17.5177....

-In primul rand nu este vorba de punctaj.
-Este vorba despre numar de puncte.

Precizati:

Stagiul total de cotizare din cele doua decizii,si din ce se compune.
Stagiul complet de cotizare din cele doua decizii.
Se intelege ca stagiul complet de cotizare din cea de-a doua decizie este mai mare decat cel din prima decizie.
In prima decizie trebuie sa fie 30 de ani.

Da,este vorba de nr.puncte,m-am exprimat eu gresit. Vechimea este de 24 ani 2 luni 17 zile : si se compune din 14 3 luni 17 zile conditii normale * 7 ani 10 luni si 29 zile gr II si 1 an si 9 luni stagiu aferent grupei.La prima decizie este vorba de stagiu de 30 de ani ,iar la a doua de stagiu complet de 32 de ani. Dar eu nu inteleg de ce scade nr.de puncte?
14 ani,3 luni si 17 zile + 7 ani,10 luni si 29 de zile + 1 an si 9 luni = 23 ani,11 luni si 16 zile.
Fata de 24 ani,2 luni si 17 zile este o diferenta de 3 luni.
In cealalta decizie cat este stagiul total,si din ce se compune ?
Este tot 24 ani,2 luni si 17 zile ?
Da ,este exact aceeasi vechime.Diferenta de trei luni este concediu medical.
Explicatii;
-S-a gresit prima data,iar acum este correct.
In acest caz ar fi trebuit sa apara o decizie de debit(ce ati primit in plus).
-A fost corect prima data,iar acum este gresit.
Daca stagiul de cotizare este acelasi,si numarul de puncte trebuia sa fie acelasi.
Punctajul mediu anual nu mai poate fi acelasi datorita faptului ca a crescut stagiul complet.

Precizati,ziua si luna deschiderii drepturilor(2008).
Adica cand s-a pus in plata pensia(ziua,luna,anul).

Din cele postate reiese ca punerea in plata este dupa 02/11/2008.
Carp Mircea, utilizator