avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1087 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie de pensie

In 2008 am fost pensionata pe caz de boala si am obtinut un punctaj de 19.45711 iar anul acesta la revizuirea medicala m-a trecut din gradul II in gradul III ,iar punctajul recalculat este de 17.51777 si bineinteles ca a scazut si pensia.Intrebarea mea este :de ce mi-au fost acordate mai putine puncte ?punctajul nu este acordat pentru vechimea realizata in campul muncii?
Cel mai recent răspuns: maria1502 , utilizator 17:43, 19 Iulie 2015
Buna ar trebui sa veti acolo pe decizie si un nr de puncte potentiale aferent stagiului potential care va fost dat din oficiu iar daca de la gradu II ati trecut la grad III sar putea ca diferenta sa fie aici deoarece in 2008 pt stagiu potential vi sau dat 0,65 puncte iar acuma cu noua lege unde au scazut puncatjul vi sa oferit doar 0,35 de puncte ,asadar uitativa pe cele doua decizi la punctajul potential si vedeti ca acolo e diferenta, o zi buna sa aveti .
Vechimea este de 24 ani 2 luni 17 zile : si se compune din 14 3 luni 17 zile conditii normale * 7 ani 10 luni si 29 zile gr II si 1 an si 9 luni stagiu aferent grupei.

Daca ar fi avut stagiu potential ar fi aparut in total stagiu.

Pentru diferenta de puncte intre prima si a doua decizie,cereti relatii de la casa locala de pensii.
Multumesc pentru informatiile date,o zi buna sa aveti!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de gradul iii si gradul ii balerina balerina As dori sa stiu care este diferenta in bani intre o pensie de gradul 3 si cea de gradul 2. Stiu ca la pensia de gradul 3 ai drept de munca insa persoanei in ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie ContSters377905 ContSters377905 Am fost pensionata gradul 2 invaliditate in 14.09.2001, total numar puncte realizate 20.70212, punctaj mediu anual 0.69007.Am avut o singura schimbare de grad ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate VeroRAM VeroRAM Buna seara . As avea o intrebare. In anul 2010 am iesit in pensie de invaliditate cu 580 de lei fiind incadrat in gradul 2 . Cu toate ca eram bolnav in 2012 ... (vezi toată discuția)