Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Procurorii au competenta de a solutiona plangeri ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Procurorii au competenta de a solutiona plangeri contraventionale cu care am sesizat politia in baza legii 61/1991?

Procurorii au competenta de a solutiona plangeri contraventionale cu care am sesizat politia in baza legii 61/1991? Mentionez ca procurorul a emis si un referat de clasare, si n-a efectuat cercetari pentru nici o infractiune prevazute de Codul Penal.
Din moment ce ati sesizat organele de urmarire penala cu o plangere penala, daca se constata incidenta unuia dintre cazurile care impiedica exercitarea actiunii penale se dispune clasarea.

N-am sesizat parchetul :) S-au sesizat singuri furand dosarele de la politia de proximitate care a refuzat sa le solutioneze :)
eusaisapte, utilizator
art. 371 din cp Tulburarea ordinii si linistii publice fapta persoanei, care in publc, prin violente comise impotriva persoanelor sau bunurilor ori prin amenintari sau atingeri grave aduse demnitatii persoanelor , tulbura ordinea si linistea publica se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
Multumesc. Intrebarea mea e foarte specifica insa, procurorul chiar s-a adresat unor fapte de natura contraventionala, ba chiar a emis un "referat de clasare", nu ordonanta de clasare... deci intreb doar daca procurorul are competenta materiala sa faca treaba politiei de proximitate
Sincer nu inteleg deloc situatia de fapt, poate incercati sa explicati detaliat, un lucru este clar, procurorul poate să efectueze orice act de urmărire penală în cauzele pe care le conduce şi le supraveghează.