avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducerea personala pentru persoana in intretinere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducerea personala pentru persoana in intretinere

Buna ziua!
Incepand cu luna Iulie 2015 a crescut salariul minim de la 975 la 1050.
Deducerea pentru un salariat fara persoane in intretinere se calculeaza conform codului fiscal : 250 x [1-(VBL- 1.000)/2.000] adica
250 x [1-(1050- 1.000)/2.000] = 245
In programul meu de salarizare imi da deducerea tot 250 la salariul de 1050 si de aici si diferenta la venitul net de 1 leu .
Imi poate spune cineva cum este corect ?


Cel mai recent răspuns: rak0770 , utilizator 11:18, 20 Iulie 2015
M-am lamurit. Este 250
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fluturasi salariu mARA_Mara mARA_Mara Buna ziua! As dori sa stiu daca exista vreo lege privind obligativitatea acordarii fluturasului de salariu, cu cate zile inainte de salariu trebuie acordat si ... (vezi toată discuția)
Calculare salarii spooker spooker Am si eu o intrebare referitoare la calcularea salariului si a contributiilor platite de angajator pentru un angajat: La totalul costurilor care le ... (vezi toată discuția)
Calcul deducere personala carmen_danciu carmen_danciu Buna ziua. Va rog mult sa-mi calculati deducerea de care beneficiez in cazul unui salariu brut de 1365 cu 2 copii in intretinere si daca se poate sa-mi aratati ... (vezi toată discuția)