Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Fluturasi salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Fluturasi salariu

Buna ziua!
As dori sa stiu daca exista vreo lege privind obligativitatea acordarii fluturasului de salariu, cu cate zile inainte de salariu trebuie acordat si daca trebuie sa poarte stampila unitatii si semnatura conducerii (director).
Multumesc frumos!
Angajatorii nu are obligatia de a elibera fluturasi de salariu, dovada platii salariului se face prin stat de plata .
Care este algoritmul de calcul al deducerii personale pentru un venit brut lunar intre 1000 - 3000 RON?
(2) Deducerea personala se acorda pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pana la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane in intretinere ? 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere ? 350 lei;
- pentru contribuabilii care au doua persoane in intretinere ? 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane in intretinere ? 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane in intretinere ? 650 lei.
Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii cuprinse intre 1.001 lei si 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive fata de cele de mai sus si se stabilesc prin ordin al ministrului finantelor publice.

ART. 3
La calculul deducerilor personale lunare degresive potrivit art. 1, în functie de venitul brut lunar din salarii si de numarul de persoane aflate în întretinerea contribuabilului, s-a utilizat urmatorul algoritm de calcul:

- lei (RON) -
Venit brut lunar din salarii (VBL). Deducerea personala lunara stabilita pentru un contribuabil în functie de numarul persoanelor aflate în întretinere

De la 1.001 la 3.000 lei:
250 x [1-(VBL- 1.000)/2.000]
350 x [1-(VBL- 1.000)/2.000]
450 x [1-(VBL- 1.000)/2.000]
550 x [1-(VBL- 1.000)/2.000]
650 x [1-(VBL- 1.000)/2.000]

ART. 4
Pentru stabilirea deducerilor personale potrivit art. 3, venitul brut lunar din salarii se rotunjeste la nivel de leu, fara subdiviziuni, prin rotunjire la leu pentru fractiunile de peste 50 de bani inclusiv si prin neglijarea fractiunilor de pana la 50 de bani.

ART. 5
Sumele reprezentand deducerile personale potrivit art. 2 si 3 pentru venitul brut lunar din salarii cuprins între 1.001 si 3.000 lei sunt calculate prin rotunjire la 10 lei, în sensul ca fractiunile sub 10 lei se majoreaza la 10 lei.