avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deducere personala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deducere personala

Daca am lucrat in luna sept. doar 11 zile lucratoare , iar celelalte zile din luna nu am muncit nicaieri, am dreptul la deducerea personala + o persoana in intretinere si ce cuantum ar avea aceasta la un salar brut de 1150 ron?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:15, 15 Septembrie 2015
Deducerea personala se acorda in functie de veniturile realizate şi de numărul de persoane aflate în întreţinerea contribuabilului si nu de durata timpului de munca.

Modul de calcul al deducerii personale este stabilit prin Ordinul nr. 1016/2005.

Pentru un salariat cu o persoana in intretinere - care a lucrat o luna intreaga - avem:
Cu o persoana în întreţinere: deducerea personala = 350 x [1-(VBL-1.000)/2.000] = 350 x [1 - (1150-1000)/2000] =350 x (1- 0,075) = 330 lei

Ordinul 1016/2005
Art. 4
Pentru stabilirea deducerilor personale potrivit art. 3, venitul brut lunar din salarii se rotunjeste la nivel de leu, fara subdiviziuni, prin rotunjire la leu pentru fractiunile de peste 50 de bani inclusiv si prin neglijarea fractiunilor de pana la 50 de bani.

Art. 5
Sumele reprezentand deducerile personale potrivit art. 2 si 3 pentru venitul brut lunar din salarii cuprins între 1.001 si 3.000 lei sunt calculate prin rotunjire la 10 lei, în sensul ca fractiunile sub 10 lei se majoreaza la 10 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fluturasi salariu mARA_Mara mARA_Mara Buna ziua! As dori sa stiu daca exista vreo lege privind obligativitatea acordarii fluturasului de salariu, cu cate zile inainte de salariu trebuie acordat si ... (vezi toată discuția)
Deducere matey76 matey76 ce deducere personala am la un salariu brut de 2138 ron avind in intretinere inca 4 copii (vezi toată discuția)
Deduceri personale salariat 2013 bekoke bekoke Buna seara , Poate cineva sa-mi spuna dupa ce criterii si eventual o formula de calcul pentru deducerea personala, a unui salariat angajat cu 8 ore , valabil ... (vezi toată discuția)