avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii deducere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

deducere

ce deducere personala am la un salariu brut de 2138 ron avind in intretinere inca 4 copii
Cel mai recent răspuns: lucianrosca , utilizator 20:14, 21 August 2012
Deducerea in cazul dvs. este de 290 lei.
Deducerea personala si cea suplimentara nu este constanta ci variaza in functie de salariu conform O.M.F.P. nr. 1016 din 2005:

[ link extern ] /

Conform algoritmului, in cazul nostru deducerea este: 650x[1-(VBL- 1.000)/2.000] = 650x[1-(2.138-1.000)/2.000] = 280,15 lei (se rotunjeste la leu, adica 280 lei).

ART. 5
Sumele reprezentand deducerile personale potrivit art. 2 si 3 pentru venitul brut lunar din salarii cuprins între 1.001 si 3.000 lei sunt calculate prin rotunjire la 10 lei, în sensul ca fractiunile sub 10 lei se majoreaza la 10 lei.

Deci, deducerea e 290

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fluturasi salariu mARA_Mara mARA_Mara Buna ziua! As dori sa stiu daca exista vreo lege privind obligativitatea acordarii fluturasului de salariu, cu cate zile inainte de salariu trebuie acordat si ... (vezi toată discuția)
Deducere personala cela04 cela04 Daca am lucrat in luna sept. doar 11 zile lucratoare , iar celelalte zile din luna nu am muncit nicaieri, am dreptul la deducerea personala + o persoana in ... (vezi toată discuția)
Calculare salarii spooker spooker Am si eu o intrebare referitoare la calcularea salariului si a contributiilor platite de angajator pentru un angajat: La totalul costurilor care le ... (vezi toată discuția)