avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Formula calcul deducere personala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Formula calcul deducere personala

Pentru un venit brut cuprins intre 1000-3000 ron,fara pesoane in intretinere, care este formula de calcul pentru deducerea personala.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 22:09, 13 Februarie 2014
Conform art. 3 din Ordinul nr. 1.016/2005, la calculul deducerilor personale lunare degresive, in funcţie de venitul brut lunar din salarii si de numãrul de persoane aflate in întreţinerea contribuabilului, s-a utilizat algoritmul de calcul prevãzut mai jos:

Deducerea personala= suma fixa* x [1 - (VBL - 1000) / 2000]
unde
VBL = venit brut lunar din salarii
suma fixa* = 250 - fara persoane in intretinere
= 350 - cu 1 persoana in intretinere
= 450 - cu 2 persoane in intretinere
= 550 - cu 3 persoane in intretinere
= 650 - cu 4 sau mai multe persoane in intretinere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fluturasi salariu mARA_Mara mARA_Mara Buna ziua! As dori sa stiu daca exista vreo lege privind obligativitatea acordarii fluturasului de salariu, cu cate zile inainte de salariu trebuie acordat si ... (vezi toată discuția)
Deducere personala laurentiuu laurentiuu Am salariul net de 800 ron.Cat voi lua in plus la salariu tinand cont ca acum am un bebe?Cum se calculeaza deducerea? (vezi toată discuția)
Calculare salarii spooker spooker Am si eu o intrebare referitoare la calcularea salariului si a contributiilor platite de angajator pentru un angajat: La totalul costurilor care le ... (vezi toată discuția)