Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Formula calcul deducere personala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Formula calcul deducere personala

Pentru un venit brut cuprins intre 1000-3000 ron,fara pesoane in intretinere, care este formula de calcul pentru deducerea personala.
Multumesc.
Conform art. 3 din Ordinul nr. 1.016/2005, la calculul deducerilor personale lunare degresive, in funcţie de venitul brut lunar din salarii si de numãrul de persoane aflate in întreţinerea contribuabilului, s-a utilizat algoritmul de calcul prevãzut mai jos:

Deducerea personala= suma fixa* x [1 - (VBL - 1000) / 2000]
unde
VBL = venit brut lunar din salarii
suma fixa* = 250 - fara persoane in intretinere
= 350 - cu 1 persoana in intretinere
= 450 - cu 2 persoane in intretinere
= 550 - cu 3 persoane in intretinere
= 650 - cu 4 sau mai multe persoane in intretinere