Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Buna ziua!
Care este varianta de pensionare anticipata ,fara penalizare,cea mai avantajoasa si rapida ,in urmatoarele conditii:
- sex feminin ,nascuta in ocombrie 1959
- ani lucrati in grupa a II a de munca:11 ani si 3 luni
- vechime in munca:36 ani(aici sunt inclusi 6 ani facultate la seral si 1 an concediu postnatal legal ,in perioda 1990-1991).

Va multumesc!
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei ii ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standad de pensionare cu 2 ani (61/7 - 2/0 = 59 de ani si 7 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 9 luni (36/0 + 2/9 = 38 de ani si 9 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 7 luni, in mai 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 7 luni, in mai 2016.

4. Ati putea solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 7 luni, in mai 2016, daca ati avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 7 luni (ar mai fi nevoie de vreo 10 luni).
Va multumesc mult!
Mi-ati dat vesti bune.Va mai rog sa-mi spuneti cand,unde si cum pot incepe demersurile pentru pensia anticipata (fara diminuare).
Va doresc o zi linistita si racoroasa!
1. Incepand cu ziua in care impliniti 56 de ani si 7 luni depuneti la Casa de Pensii de care apartineti cererea si celelalte acte necesare.

2. - De la Casa de Pensii luati lista cu actele necesare.
- Sau intrati pe:
[ link extern ]

3. Pana in mai 2016 pregatiti actele necesare ca sa mearga totul mai repede.