Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua ! Sunt angajata din 15 septembrie 2014 si urmeaza sa nasc in septembrie 2015 ( data probabila a nasterii 23 sep ), daca nasc intre 1-15 septembrie mai pot beneficia de concediu si indemnizatie crestere copil pana la 2 ani ? Va multumesc !
1. Daca veti naste in septembrie 2015 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta sunt octombrie 2014 - septembrie 2015.

2. Asadar puteti beneficia de CCC pana la varsta de 2 ani.
Multumesc
Dar daca nasc pe 19 august 2015 mai beneficiez de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta ?
Daca nasteti in august 2015 , perioada eligibila pentru CCC va fi septembrie 2014 - august 2015.

In speta, fiind incadrata din 15 septembrie 2014 , veti beneficia de CCC si indemnizatia aferenta intrucat in calculul celor 12 luni se iau in considerare si fractiunile de luna conform textului de lege , mai jos mentionat.

Art. 4 din OUG 111/2010.
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.
Daca am intrat in concediu prenatal cu data de 13.07.2015, cand trebuie sa primesc prima indemnizatie pentru concediu, la sfarsitul lui iulie sau la sfarsitul lui august ? Si daca angajatorul refuza sa-mi plateasca prenatalul ce pot sa fac ?