Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... daca sunt angajata din septembrie 2014 si nasc in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

daca sunt angajata din septembrie 2014 si nasc in august 2015, beneficiez de indemnizatie?

buna seara,

as vrea sa stiu va rog, daca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului daca sunt angajata din septembrie 2014 iar eu nasc in august 2015. am vazut aici ca se ia in calcul septembrie 2014-august 2015. este corect? se implinesc 12 luni?

multumesc
Intr-adevar, in speta, perioada eligibila pentru indemnizatia CCC este septembrie 2014 - august 2015.

In calculul celor 12 luni intra si luna in care se va naste copilul.
chiar daca data contractului este 29.09.2014 iar data aproximativa a nasterii este 20 august 2015?
Chiar daca ati inceput activitate in 29.09.2014, veti putea breneficia de indemnizatia pentru CCC.

Potrivit art.4 din OUG 111/2010, in calculul celor 12 luni se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri impozabile.

OUG 111/2010
Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.
va multumesc frumos!