avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Despre indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Despre indemnizatie crestere copil

Sunt angajata din data de 1 august 2014 cu contract de munca,am ramas insarcinata si ar trebui sa nasc in jurul datei de 17 iulie 2015,calculand nu sunt 12 luni fixe anterioare nasteri,sunt aproximativ 11 luni si jumatate.Pot beneficia de indemnizatie?Astept un raspuns,va multumesc.
Cel mai recent răspuns: nika_ralu , utilizator 09:35, 16 Noiembrie 2014
1. Intrucat data prezumata a nasterii este 17 iulie 2015, atunci perioada eligibila pentru CCC este august 2014 - iulie 2015.

In acest caz, dvs veti beneficia de indemnizatia pentru CCC , deoarece in calculul celor 12 luni se vor lua in calcul si fractiunile de luna, asa cum se prevede in art.4 din OUG 111/2010, si anume :
(1) În calculul celor 12 luni prevăzute la art. 2 alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună în care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum şi cele în care solicitanţii s-au aflat în situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6), considerate lună întreagă.

(2) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).

(3) Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2).

(4) În situaţia în care naşterea copilului se produce înainte de termen, perioada prevăzută la art. 2 alin. (1) se diminuează cu perioada cuprinsă între data naşterii copilului şi data prezumată a naşterii, certificată de medicul de specialitate.

2. Pentru luna naşterii copilului se vor lua in considerare la calcul indemnizatiei pentru CCC veniturile nete cuvenite pentru acea lună.
Art. 3 din OUG 111/2010
...
(6) Pentru luna nasterii copilului se iau in calcul veniturile cuvenite pentru acea luna, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana daca ar fi lucrat in toata luna, sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizatia de maternitate.
Va multumesc mult pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca sunt angajata din septembrie 2014 si nasc in august 2015, beneficiez de indemnizatie? marinabety marinabety buna seara, as vrea sa stiu va rog, daca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului daca sunt angajata din septembrie 2014 iar eu nasc in ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de concediu crestere copil? rosoiu roxana rosoiu roxana Buna ziua! Cum pot sa beneficiez de indemnizatie dc sunt angajata din 7.10.2016 si am avut in 2015 somaj (ianuarie -8.09.2015.)si ar trebui sa nasc in 17. 07. ... (vezi toată discuția)
Indemnizația pentru creșterea copilului Gută Ramona Gută Ramona Am lucrat în 2015 până pe data de 27 iulie. Iar în 2016 din 26.09. Plus o zi din luna august. Copilul s.a născut pe data de 14 martie 2017. Credeți ca a ... (vezi toată discuția)