Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Despre indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Despre indemnizatie crestere copil

Sunt angajata din data de 1 august 2014 cu contract de munca,am ramas insarcinata si ar trebui sa nasc in jurul datei de 17 iulie 2015,calculand nu sunt 12 luni fixe anterioare nasteri,sunt aproximativ 11 luni si jumatate.Pot beneficia de indemnizatie?Astept un raspuns,va multumesc.
1. Intrucat data prezumata a nasterii este 17 iulie 2015, atunci perioada eligibila pentru CCC este august 2014 - iulie 2015.

In acest caz, dvs veti beneficia de indemnizatia pentru CCC , deoarece in calculul celor 12 luni se vor lua in calcul si fractiunile de luna, asa cum se prevede in art.4 din OUG 111/2010, si anume :
(1) În calculul celor 12 luni prevăzute la art. 2 alin. (1) se includ şi fracţiunile de lună în care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum şi cele în care solicitanţii s-au aflat în situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6), considerate lună întreagă.

(2) Prin fracţiune de lună se înţelege efectuarea a cel puţin jumătate din zilele lucrătoare din acea lună în care persoana îndreptăţită a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat în una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6).

(3) Prin excepţie, se acceptă ca de cel mult 3 ori fracţiunea de lună să fie constituită dintr-un număr mai mic de zile lucrătoare decât cel prevăzut la alin. (2).

(4) În situaţia în care naşterea copilului se produce înainte de termen, perioada prevăzută la art. 2 alin. (1) se diminuează cu perioada cuprinsă între data naşterii copilului şi data prezumată a naşterii, certificată de medicul de specialitate.

2. Pentru luna naşterii copilului se vor lua in considerare la calcul indemnizatiei pentru CCC veniturile nete cuvenite pentru acea lună.
Art. 3 din OUG 111/2010
(6) Pentru luna nasterii copilului se iau in calcul veniturile cuvenite pentru acea luna, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana daca ar fi lucrat in toata luna, sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizatia de maternitate.
Va multumesc mult pentru raspuns!