Forum Discuţii juridice Executare silită Cum pot obtine Dispunerea intoarcerii executarii
Discuție deschisă în Executare silită

Cum pot obtine Dispunerea intoarcerii executarii

Buna ziua tuturor. Va rog mult sa ma ajutati . Am consultat mai multi avocati, si executori, am depus plingere la departamentul executorilor, o cerere in judecata dar nu am nici un rezultat.

Prima instanta in mai 2012 aplica sechestru pe anumite bunuri mobile cu transmiterea spre pastrare catre reclamant. Ulterior sint ridicate de la mine si duse pe o alta adresa, conform procesului verbal de sechestru din iulie 2012. Curtea de Apel in septembrie 2012, caseaza incheierea primei instante privind aplicarea masurii de asigurarea actiunii in partea referitoare la transmiterea spre pastrare catre reclamant.
Ulterior executorul refuza sa-mi intoarca bunurile motivind ca nu a fost dispusa intoarcerea executarii. Am depus o cerere in judecata cerind sa fie dispusa intoarcerea executarii. Ei mi-au refuzat sugerindu-mi sa depun o cerere prin ordonanta. Cei de la departamentul executorilor dau si ei din umeri . Am consultat citiva avocat si citva executori ,nimeni nu poate sa imi spune ceva concret. Cineva spune ca nu pot scri o cerere prin ordonanta atita timp cit dosarul este in proces. Deci din 2012 pina in prezent eu nu am reusit sa-mi intorc bunurile avind decizia in favoarea mea de la Curtea de Apel . Va rog mult ma poate ajuta cu un stat cineva in situatia asta? Cum sa procedez? E absurd sa ai o decizie de acest fel si sa nu poata fi executata.:(
Intoarcerea executarii este reglementata de art 723-726 NCPC.Art.723(1)NCPC"In toate cazurile in care se desfiinteaza titlul executoriu sau insasi executarea silita,cel interesat are dreptul la intoarcerea executarii,prin restabilirea situatiei anterioare.Cheltuielile de executare pentru actele efectuate raman in sarcina creditorului."Atentie la termenul de prescriptie de 3 ani!