Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contabil firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contabil firma

Buna ziua,

Am o firma nou infiintata si sunt in faza de cautarea unui contabil. Intrebarea este: ce conditii trebuie sa indeplineasca un contabil pentru a se putea ocupa de contabilitatea unei firme? Ce autorizatii / diplome trebuie sa-i cer? Am inteles ca semestrial trebuie ca un expert contabil sa intocmeasca ceva... Puteti sa ma lamuriti ?

Va multumesc,
Raluca
Art. 10 din Legea contabilitatii nr. 82/ 1991 republicata in Monitorul oficial Partea I nr.454/ 18.06.2008, prevede:
Alin (2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
Alin(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
Pentru ca un expert contabil sa aiba drept de a profesa, trebuie sa aiba carnetul de expert cu viza CECCAR pe anul in curs. E suficient sa vezi carnetul.
La semestru se intocmesc raportarile contabile semestriale, iar la an situatiile financiare anuale de catre persoanele prevazute in articolul de mai sus.

[EDIT]

Oricum, eu iti urez mult succces in afaceri!
Cristina

ContSters20980, utilizator