Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... eliberare carte de munca pt cetateni straini
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

eliberare carte de munca pt cetateni straini

Buna ziua!

Numele meu este Monalisa Orendt si doresc sa specific ca actualmente sunt cetatean german ,iar in perioada comunista eram cetatean roman si eram angajat la o institutie de stat din Sighisoara.Dupa revolutie am emigrat si m-am stabilit in Germania unde m-am angajat si muncesc si in ziua de azi.Acum intervine si problema mea ,cei de aici doresc sa faca actele pentru dosarul de pensionare si mi-au solicitat sa le aduc cartea de munca pe care am avut-o in Romania pentru toata perioada in care am muncit .Din cate stiu eu institutia la care am muncit in acea vreme nu mai functioneaza de mult timp si nu stiu unde sa ma adresez si ce acte sau demersuri trebuie sa fac pentru a putea obtine cartea de munca in care sa fie mentinonata perioada muncita.
Va rog sa ma ajutati!
Puteti sa faceti o cerere scrisa la ITMul din zona respectiva si sa solicitati vechimea in munca?....ar mai fi o varianta?...contract de munca aveti?....v-ar fi de mare ajutor la ITM.Cei de acolo , o sa va elibereze actul aditional de unde sa ateste vechimea Dmv in munca.

Mult succes ,
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
1. Banuiesc ca ati lucrat la o intreprindere de stat.
2. Va adresati Arhivelor Statului din judetul unde a functionat intreprinderea si care a preluat arhiva acesteia.
Succes!