Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Scutire de la plata cheltuielilor de întreținere ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Scutire de la plata cheltuielilor de întreținere pentru perioada lipsa de la domiciliu

Buna ziua!
Situația este următoarea :
- anual locuiesc intre 15 și 30 de zile în apartament pe timpul verii, restul timpului fiind plecat din țară.
In perioada cit sunt plecat, deși în Lista de plata nu figurează nici o persoana în apartament, sunt trecut cu obligații de plata la cheltuielile de întreținere(salariu administrator, om de serviciu, energie electrica părți comune etc., iar iarna la cheltuieli de încălzire parți comune, care se rezuma în fapt la coloanele tur-retur, pe holul blocului nemaiexistând calorifere și nemaiinregistrand-se căldura de către firma abilitata sa facă acest lucru periodic!).
Doresc sa știu dacă legal pot sa solicit scutirea de la plata acestor cheltuieli(a tuturor sau numai a unora dintre ele! Si care anume?) pentru perioada cit lipsesc din apartament și conforma căror reglementari legale(lege, articol etc.)?!
Multumesc anticipat tuturor celor care-mi vor raspunde!
Cu stima!
In cazul in care nu locuieste nimeni in apartament trebuie platite cheltuielile aferente cotei parti indivize, neplatindu-se cheltuielile repartizate pe numar de persoane.

Gasiti informatii in mai multe topicuri pe acelasi subiect

www.avocatnet.ro/content/for...

Multumesc pentru răspuns! Numai bine!:)