Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minori

Buna seara,
Inca nu am depus actele de divort, urmeaza saptamana care vine. Intre timp copii sunt cu sotia, la tatal ei.
Copii sunt minori, am fost activ in cresterea lor; problema este ca de 4 zile nu mai raspunde la telefon, la sms si nu i-am mai vazut. I-am cautat la resedinta de acum, nu sunt la locul de joaca; din vecini (traim in acelasi oras) stiu ca sunt ok copii.
Insa vreau sa ii vad, sa ii iau acasa la mine (domiciliul lor in primii 2.5 ani). Am inteles de ord. pres., dar este vacanta judecatoreasca, cum se procedeaza acum la urgenta?
Multumesc anticipat.
Puteți depune ordonanta presedintiala chiar dacă este vacanta judecatorească,
Depuneti cerere de ordonanta presedintiala pt stabilirea unui program provizoriu de vizitare impreuna cu actiunea de divort. Achitati suplimentar 20 lei cu titlu de taxa timbru.

Acest tip de actiune se judeca de urgenta, inclusiv in timpul vacantei judecatoresti.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Se judeca de urgenta dar veti avea de asteptat oricum indiferent de vacanta sau nu...
Astfel de procese dureaza extrem de mult fata de cat ar trebui sa dureze in realitate.
Pentru scurtarea duratei acesteia costurile pot fi foarte mari si poate ca nici nu are sens sa urgentati.

Pentru mame de fel durata este mai redusa dar pentru tati este mai indelungata.
nu credeam si nici nu cred ca durata proceselor e influentata de sexul justitiabilului :confused:
Nici eu nu am auzit despre o astfel de discriminare, astfel incat ma gandesc ca d-nul avocat Lascoschi va veni cu ceva clarificari legate de prevederea legislativa sau exemple din practica juridica.

Suntem aici ca sa ajutam si sa informam corect utilizatorii pentru a putea sa ia o decizie, nu sa-i abatem pe cai gresite.