Forum Suport Tehnic Opinii despre avocatnet.ro Propuneri modificari regulament cu privire la ...
Discuție deschisă în Opinii despre avocatnet.ro

Propuneri modificari regulament cu privire la sanctionarea raspunsurilor eronate

As vrea sa va supun dezbaterii urmatoarea problema destul de delicata.

In ultima vreme au existat numeroare discutii (si implicit multe mesaje sterse) cauzate de raspunsuri eronate si/sau total nefondate postate de consultanti. In prezent, regulamentul de postare nu are prevederi in sensul sanctionarii consultantilor (sau userilor in general) care dau raspunsuri gresite, dar e destul de clar ca se simte nevoia unei schimbari in acest sens.

Pana acum am lasat la altitudinea celor care raspund sa inteleaga si sa isi asume responsabilitatea raspunsurilor pe care le dau. Chiar daca forumul nu constituie consultanta juridica, nu mai putin utilizatorii cauta aici un prim pas real pe care sa il poata face sau o informatie corecta, iar raspunsurile eronate ii pot induce in eroare si pot conduce la scaderea imaginii forumului si a celor care raspund in general.

Drept urmare, am vrea sa va cerem parerea asupra modului in care considerati ca ar trebui "sanctionate" raspunsurile gresite, precum si a criteriilor pe care le putem folosi pentru a califica aceasta practica drept o abatere de la genul de raspunsuri pe care le incurajam pe forum.

Multumesc!
Este o problema delicata pentru ca oricare dintre noi putem raspunde eronat la un moment dat din variate motive (mai mult sau mai putin intemeiate/argumentate).
In alta ordine de idei ar trebui totusi sa existe anumite reguli de sanctionare a raspunsurilor eronate si/sau total nefondate postate in forum.
Sanctiunea ar trebui adusa la cunostinta fiecarui utilizator iar la o a treia abatere sa zicem ar trebui depunctat (luarea unui nr. de aplauze si de ce nu anularea unui anumit nr. de recomandari).
Sanctiunile ar trebui sa fie constructive si sa dea posibilitatea fiecarui user care greseste sa-si indrepte greselile ceea ce inseamna ca dupa ce va fi "sanctionat" la un anumit nr. de raspunsuri corecte, sa fie si "premiat" cu un anumit nr. de aplauze...sau recomandari din partea admin. formului:)
Si ca sa nu existe discutii contradictorii in rezolvarea acestui gen de "probleme" ar trebui ca si userii sa contribuie la "descoperirea" raspunsurilor eronale, semnaland administratorii cu privire la acest aspect.Si sa zicem la trei semnalari din partea userilor, administratorii sa aplice sanctiunea evident daca acele semnalari sunt reale.
Dificultatea mai vine si din punctul de vedere al existentei unui program care sa "coordoneze"/"urmareasca" aceasta "procedura" insa am incredere in "geniile" din domeniul informaticii care fac parte din "organizatorii" acestui forum.
Revin si spun ca este o parere personala si rog colegii/userii/admin. sa fie ingaduitori daca am deranjat intr-un fel sau altul pe cineva.
in primul rand ar trebui facuta diferenta in ceea ce priveste activitatea de consultant si aceea care se bazeaza pe activitatea in site...sa fie rating utilizator-activitate si rating consultant-profesionalism...acesta din urma sa se bazeze exclusiv pe aprecierile si recomandarile celorlalti...asa s-ar putea face diferenta intre raspunsurile banale, fara continut, inexacte si cele la obiect si precise... ceva de genul :- raspuns gresit (notat negativ dpdv al rtg), raspuns evaziv(notat cu zero), raspuns incomplet (pozitiv), raspuns bun si raspuns foarte bun, ar putea fi criterii de apreciere a consultantului la care sa se adauge si recomandarile primite

pentru mine rtg-ul actual, asa cum este conceput nu are nici o relevanta in ceea ce priveste aprecierea unui consultant...eu ii urmaresc raspunsurile si ii notez pe cei buni...ca experiment...in 3 zile poti obtine rtg-ul 9 usor doar participand artificial la discutiile din forum
Ilie Stanica, Consultant fiscal
Ratingul are alt scop decat aprecierea calitatii unui consultant, deci nu cred ca il putem amesteca in discutie. Apoi, notarea calitatii raspunsului nu stiu daca s-ar putea face eficient: cine sa noteze? utilizatorii nu cred ca pot aprecia daca un raspuns e complet sau nu, consultantii se pot contrazice... e dificil!

Dupa parerea mea sanctiunile nu ar fi eficiente daca ar consta in scaderea ratingului (fie el de consultant sau de utilizator), deoarece cum spuneam el nu reflecta calitatea ci activitatea. Prin urmare, ma gandesc la un sistem de avertizare (privat si/sau public) si in cele din urma banare... Singur ca nimeni nu isi doreste sa alunge oamenii de pe forum, dar daca avem in vedere situatii in care si dupa avertizari practica persista, poate ar trebui sa ne gandim ca trebuie, deoarece avem in vedere un forum in care utilizatorii obtin raspunsuri profesioniste, chiar daca poate nu exhaustive.

Desigur ca vorbim despre raspunsuri gresite date cu o anumita "perseverenta", iar nu de situatii ocazionale care sunt normale pana la urma.
Nu cred ca banarea unui "consultant"/"user" de exemplu ar fi eficienta...dar daca s-ar impune, atunci ar trebui banat o scurta perioada de timp insa merg pe ideea ca nu este "constructiva" aceasta solutie.Mi se pare prea "drastica"/"coercitiva"...si am observat ca cei "banati" definitiv revin pe forum sub alta "identitate" si nu de putine ori chiar pun "bete in roate" administratorilor.Fac precum copii cu cat le interzici mai mult un lucru cu atat mai mult fac "exact acel lucru"...

Banarea ar putea interveni numai dupa x avertizari si dupa parerea mea ar trebui sa implice o perturbare serioasa a topicurilor de catre respectiva persoana. Banari definitive nu prea s-au facut nici pana acum.