Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare imobil de catre firma cu datorii la stat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare imobil de catre firma cu datorii la stat

Buna seara! Caut o modalitate de a scoate din firma un imobil (teren +cladire ) in conditiile in care firma are datorii catre stat in valoare de 19.000 lei( constand in penalitati , nu debite). firma nu mai desfasoara activitate din 2012 si drept urmare nu mai este platitoare de TVA. De la un birou notarial mi s-a spus ca am nevoie de certif de atestare fiscala si nu pot sa-l obtin in 0. Nu stiu nici daca va trebui sa platesc TVA in cazul unui contract de vanzare- cumparare. daca aveti vreun sfat mi-ar fi de ajutor si v-as fi recunoscatoare
Nu aveti cum sa il instrainati fara certificatul de atestare fiscala pe zero.
imi platesti mie o suma de bani si o preiau eu pe numele meu