Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Poprire pe stat achitata independent de catre salariat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Poprire pe stat achitata independent de catre salariat

Buna ziua,

am un salariat care isi achita poprirea independent, direct la banca, in contul executorului, inainte de plata salariilor.
Banii i se retin pe stat, poprirea fiind instituita in baza unei Hotarari judecatoresti.
Pe chitan
ta de depunere la banca apare numele depunatorului dar si numele firmei.
De precizat ca pentru toti ceilalti salariati care au popriri se fac ordine de plata.
Intrebare:este corect din punctual de vedere al angajatorului si exista vreo interdictie (legal vorbind) pentru acest mod de a achita poprirea? (Articol de lege/cod de procedura civila, etc.)

Buna ziua,

am un salariat care isi achita poprirea independent, direct la banca, in contul executorului, inainte de plata salariilor.
Banii i se retin pe stat, poprirea fiind instituita in baza unei Hotarari judecatoresti.
Pe chitanta de depunere la banca apare numele depunatorului dar si numele firmei.
De precizat ca pentru toti ceilalti salariati care au popriri se fac ordine de plata.
Intrebare:este corect din punctual de vedere al angajatorului si exista vreo interdictie (legal vorbind) pentru acest mod de a achita poprirea? (Articol de lege/cod de procedura civila, etc.)

Atata timp cat salariatul isi plateste datoria la zi, nu este nicio problema, deoarece se vede plata pe extrasul de cont. Pentru siguranta angajatorului, poate solicita un extras de cont in fiecare luna angajatului cu plata respectiva.
Ei na? Cum așa?

Dacă angajatorul nu virează procetul de 1/3 din salariu, este pasibil de validare de poprire. Faptul că angajatul depune personal o anumită sumă nu face decât sâ scadă debitul acestuia nu anulează obligația terțului poprit.
Salariatul depune exact suma pe care o retine angajatorul (1/3 din salariu). Plata se face cu numerar direct in contul executorul, asa cum am precizat mai sus, nu din contul personal al angajatului. Intrebarea era daca este corect din punct de vedere legal si daca exista o prevedere in acest sens
Mai clar față de modul în care v-am scris mai sus, nu cred că este cazul să vă spun.

NU procedați corect. banii odată intrați în mâna angajatului nu mai reprezintă venit salarial.
Dacă nu virați 1/3 o să plătiți din banii firmei pentr datoria angajatului. Angajatul să obțină ridicarea popririi de la angajator, dacă vrea să plătească în această modalitate.