avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Poprire pe stat achitata independent de catre salariat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Poprire pe stat achitata independent de catre salariat

Buna ziua,

am un salariat care isi achita poprirea independent, direct la banca, in contul executorului, inainte de plata salariilor.
Banii i se retin pe stat, poprirea fiind instituita in baza unei Hotarari judecatoresti.
Pe chitan
ta de depunere la banca apare numele depunatorului dar si numele firmei.
De precizat ca pentru toti ceilalti salariati care au popriri se fac ordine de plata.
Intrebare:este corect din punctual de vedere al angajatorului si exista vreo interdictie (legal vorbind) pentru acest mod de a achita poprirea? (Articol de lege/cod de procedura civila, etc.)

Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 11:06, 29 Iulie 2015
Buna ziua,

am un salariat care isi achita poprirea independent, direct la banca, in contul executorului, inainte de plata salariilor.
Banii i se retin pe stat, poprirea fiind instituita in baza unei Hotarari judecatoresti.
Pe chitanta de depunere la banca apare numele depunatorului dar si numele firmei.
De precizat ca pentru toti ceilalti salariati care au popriri se fac ordine de plata.
Intrebare:este corect din punctual de vedere al angajatorului si exista vreo interdictie (legal vorbind) pentru acest mod de a achita poprirea? (Articol de lege/cod de procedura civila, etc.)

Atata timp cat salariatul isi plateste datoria la zi, nu este nicio problema, deoarece se vede plata pe extrasul de cont. Pentru siguranta angajatorului, poate solicita un extras de cont in fiecare luna angajatului cu plata respectiva.
Ei na? Cum așa?

Dacă angajatorul nu virează procetul de 1/3 din salariu, este pasibil de validare de poprire. Faptul că angajatul depune personal o anumită sumă nu face decât sâ scadă debitul acestuia nu anulează obligația terțului poprit.
Salariatul depune exact suma pe care o retine angajatorul (1/3 din salariu). Plata se face cu numerar direct in contul executorul, asa cum am precizat mai sus, nu din contul personal al angajatului. Intrebarea era daca este corect din punct de vedere legal si daca exista o prevedere in acest sens
Mai clar față de modul în care v-am scris mai sus, nu cred că este cazul să vă spun.

NU procedați corect. banii odată intrați în mâna angajatului nu mai reprezintă venit salarial.
Dacă nu virați 1/3 o să plătiți din banii firmei pentr datoria angajatului. Angajatul să obțină ridicarea popririi de la angajator, dacă vrea să plătească în această modalitate.

Alte discuții în legătură

Despre poprire yonutz113 yonutz113 Buna seara Am un card de debit emis de banca ING pe care imi primesc salariul de la angajator. In trecut am efectuat tranzactii online la o camera de jocuri ... (vezi toată discuția)
Dubla poprire, solutii pentru deblocarea contului cornel selaru cornel selaru In urma neplatii unui credit am fost executat cu poprirea a o treime din salariu. DE ACORD! Problema este alta ..Unitatea la care sunt angajat a facut ... (vezi toată discuția)
Blocare / deblocare cont salariu cristi.a cristi.a Buna ziua, Am o poprire pe conturi pentru care compania la care lucrez achita 50% din venitul meu in contul execturului. Cealalta jumatate merge in contul ... (vezi toată discuția)