Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Poprire pe stat achitata independent de catre salariat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Poprire pe stat achitata independent de catre salariat

Buna ziua,

am un salariat care isi achita poprirea independent, direct la banca, in contul executorului, inainte de plata salariilor.
Banii i se retin pe stat, poprirea fiind instituita in baza unei Hotarari judecatoresti.
Pe chitan
ta de depunere la banca apare numele depunatorului dar si numele firmei.
De precizat ca pentru toti ceilalti salariati care au popriri se fac ordine de plata.
Intrebare:este corect din punctual de vedere al angajatorului si exista vreo interdictie (legal vorbind) pentru acest mod de a achita poprirea? (Articol de lege/cod de procedura civila, etc.)

De retinut: salariatul achita poprirea inaintea platii salariului din banii proprii. Ma intereseaza incadrarea legala.
Temei legal? Cred că v-ar interesa 787 Cod pr. civ, și mai ales 790 Cod pr. civ. ca să vedeți ce vă așteaptă.

Credeți că are vreo importanță cănd plătește salariatul?
Multumesc pentru raspuns.
Nu intram sub incidenta art.787/790 Cod pr.civ. - banii au ajuns la Executor, nu contesta nimeni asta. Problema este de procedura, daca putea fi urmata. Multumim inca odata.
D-le Ilie 1111 pot sa va pun si eu o intrebare? Daca un angajat primeste o parte (jumatate) din salariu prin casieria angajatorului si jumatate in cont, atunci cum se procedeaza cu poprirea, cat din salariu i se opreste. Daca executorul primeste toata suma in contul societatii, nu trebuie sa-i dea adresa clientului pentru banca respectiva sa poata ridica poprirea.
Dacă aș avea 100 de lei pentru câte validări de poprire cu contabili/economiști sau patroni mai deștepți ca executorul am văzut, aș fi un om bogat.

Nu știu cum interpretați dvs. că nu intrați sub incidența acestui articol, dar ar fi bine să fiți sigur de asta.

@anicring Dacă este înființată poprire pe venituri, la angajator, angajatul nu are cum să primească tot salariul.
Doar băncile fără respect față de client solicită adresă de la executor pentru deblocarea veniturilor neurmăribile ale debitorului, dacă au dovada că angajatorul va virat deja 1/3 din venituri către executor.