Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vouchere de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vouchere de vacanta

Buna ziua. Va rog , daca poate cineva sa ma lamureasca , deoarece eu nu prea mai inteleg nimic . S-au aprobat , de catre Guvern , normele de aplicare a legii privind voucherele de vacanta , dar in ce priveste bugetarii , au strecurat urmatorul text : " În cazul personalului contractual şi funcţionarilor publici din instituţiile bugetare, regulile de acordare a voucherelor de vacanţă se stabilesc potrivit prevederilor în vigoare. Pentru instituţiile publice, voucherele de vacanţă se acordă în limita sumelor prevăzute cu această destinaţie în bugetul de stat sau, după caz, în bugetele locale”. Se vor aplica prevederile Ordonantei din 2009 care spunea ca se dau doar persoanelor incadrate cu contract individual de munca ? Precizez ca eu lucrez intr-o institutie publica , fiind incadrata ca personal contractual si , din discutiile purtate cu ceilalti colegi s-a cam dat de inteles ca " daca se dau doar personalului contractual , o lasam asa .... " . Adica nu se dau pe motiv ca " de ce sa primeasca doar jumatate dintre angajati " ! Mai e si chestia asta cu " sumele prevazute cu aceasta destinatie " , dar nu pot sa nu ma intreb daca vreo institutie publica a prevazut asa ceva cand a intocmit bugetul pentru anul in curs .Deci , se dau sau nu se dau ???
Nu scrie nicaieri in textul delege ca doar jumatate de salariati primesc vouchere de vacanta.

Prin urmare, atât salariaţii din mediul privat, cât şi cei din sectorul bugetar vor primi vouchere de vacanţă în limita a şase salarii minim brute, care vor putea fi folosite doar in turismul romanesc.

Potrivit Ordonanta de urgenta nr. 83/2014 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2015, precum si alte masuri in domeniul cheltuielilor publice, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 925 din 18 decembrie 2014, la art.8 alin.5 se prevede : In bugetele pe anul 2015 ale institutiilor si autoritatilor publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, si la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, indiferent de sistemul de finantare si de subordonare, inclusiv activitatile finantate integral din venituri proprii, infiintate pe langa institutiile publice, nu se prevad sume pentru acordarea de tichete-cadou, tichete de vacanta si vouchere de vacanta personalului din cadrul acestora.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua. Stiu ca nu scrie nicaieri , in lege , ca trebuie sa ia doar jumatate dintre salariati , problema s-a pus, astfel , la noi la serviciu deoarece jumatate suntem personal contractual si jumatate , functionari publici . Cica ar trebui sa fim " solidari " dar nu stiu cat de solidari au fost ei cu noi , cand primeau prime de vacanta si noi nu primeam . In ce priveste sumele prevazute in bugetul local , cred ca sunt doua variante , si anume : ori e o pacaleala de la Guvern , in sensul ca ei ne dau , daca avem noi bani , ori chiar o sa dea Guvernul si banii necesari .Sincer , eu prefer a doua varianta .
Si personalul contractual si functionarii publici beneficiaza de vouchere de vacanta.
freeelis a scris:

... atât salariaţii din mediul privat, cât şi cei din sectorul bugetar vor primi vouchere de vacanţă în limita a şase salarii minim brute, care vor putea fi folosite doar in turismul romanesc.

Salariatii din privat nu vor primi prin efectul legii vouchere de vacanta. Angajatorii PRIVATI care încadrează personal prin încheierea unui contract individual de muncă POT ACORDA, în condiţiile legii, bonuri de valoare, denumite în continuare vouchere de vacanţă.

Pai cum se interpreteaza juridic "vor primi" ? Mai ales ca nu faceti nicio diferenta intre categoriile de beneficiari. Ca jurist chiar am crezut ca e obligatoriu si pt privat cand am vz mesajul dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic