Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deductibilitate cheltuieli transport penbtru angajati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deductibilitate cheltuieli transport penbtru angajati

Buna,

Am citit mai multe opinii, si nu sunt sigur legat de acest detaliu, abonamentul de transport in comun pentru angajatii firmei sunt sau nu deductibile pentru firma, se poate deconta dar sunt deductibile?

Multumesc
Cheltuielile cu transportul salariaților la și de la locul de muncă sunt deductibile potrivit art 21 cod fiscal, punct 23 din normele de aplicare:
23. În sensul art. 21 alin. (1) din Codul fiscal, sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile şi următoarele:
f) cheltuielile efectuate pentru transportul salariaţilor la şi de la locul de muncă;
[ link extern ]