Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Job cu contract in Germania - intrebari prestatii ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Job cu contract in Germania - intrebari prestatii sociale

Buna ziua,

Sotul pleaca sa lucreze PFA in Germania cu contract pe perioada determinata. De la data demisiei in Romania pana la inceperea efectiva a contractului in Gemania va fi o perioada de 1 sapt in care merge sa puna la punct anumite aspecte :
- Poate sa fa folseasca cardul european de sanatate pentru eventualele probleme?

Eu sunt in concediu de ingrijire copil si vrem sa plecam si noi o perioada la el.
- se poate obtine alocatia europena pentru copii avand in vedere ca e contract pe perioada determinata?
- pentru a pleca la sot cu copilul trebuie procura de scoatere a minorului din tara; cum sa o facem avand in vedere ca nu stim data exacta de plecare/intoarcere?
- eu si copilul putem sa fim asigurati medical prin cardul european de sanatate pe perioada sederii acolo?
- e vreo problema ca sunt in CIG, dar locuiesc in Gemania?

Multumesc,
Adina
1. Daca dvs. sunteti in concediu crestere copil (CCC) tineti cont si de prevederile OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;

b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;

c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

2. Daca plecati din tara cu copilul vi se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.
se suspenda indemnizatia chiar si daca e numai pt a vizita tatal de ex. 2 sapt/luna si revenim in tara?
Multumesc
Intrebati la AJPIS, cea care va plateste indemnizatia pentru CCC.