avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Job cu contract in Germania - intrebari prestatii ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Job cu contract in Germania - intrebari prestatii sociale

Buna ziua,

Sotul pleaca sa lucreze PFA in Germania cu contract pe perioada determinata. De la data demisiei in Romania pana la inceperea efectiva a contractului in Gemania va fi o perioada de 1 sapt in care merge sa puna la punct anumite aspecte :
- Poate sa fa folseasca cardul european de sanatate pentru eventualele probleme?

Eu sunt in concediu de ingrijire copil si vrem sa plecam si noi o perioada la el.
- se poate obtine alocatia europena pentru copii avand in vedere ca e contract pe perioada determinata?
- pentru a pleca la sot cu copilul trebuie procura de scoatere a minorului din tara; cum sa o facem avand in vedere ca nu stim data exacta de plecare/intoarcere?
- eu si copilul putem sa fim asigurati medical prin cardul european de sanatate pe perioada sederii acolo?
- e vreo problema ca sunt in CIG, dar locuiesc in Gemania?

Multumesc,
Adina
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:00, 31 Iulie 2015
1. Daca dvs. sunteti in concediu crestere copil (CCC) tineti cont si de prevederile OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;

b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;

c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.
...

2. Daca plecati din tara cu copilul vi se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.
se suspenda indemnizatia chiar si daca e numai pt a vizita tatal de ex. 2 sapt/luna si revenim in tara?
Multumesc
Intrebati la AJPIS, cea care va plateste indemnizatia pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil irinabucurenciu irinabucurenciu Buna ziua. Sotul meu primeste indemnizatie pentru crestere copil in Romania, noi avand si domiciliul in Romania, el realizand venitui aici. Suntem plecati, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil Zado Zado As vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil in Tara si sa muncesc legal in strainatate in tot acest timp (vezi toată discuția)
Sunt in concediu de creștere a copilului dar vreau să plec in germania la munca Mariusminz Mariusminz Buna ziua as dori sa întreb dacă sunt în concediu de creștere a copilului de 8 luni.Vreau să plec in Germania la munca cu contract legal nemțesc.Dacă nu ... (vezi toată discuția)