Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la donatie contra unei sume
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la donatie contra unei sume

Buna ziua
Am si eu urmatoarea situatie, mama e mostenitoarea casei bunicilor si vrea sa mi-o doneze mie si surorii mele. Eu doresc sa renunt la partea mea de donatie contra unei despagubiri banesti din partea surorii
Cum putem prevedea aceste lucruri ca procedura sa fie legala?
Sora sa ramana cu casa, eu cu o suma de bani si mama cu drept de uzufruct?

Multumesc
Va donează amândurora, apoi ieșiți din indiviziune fata de sora.
Sau ii donează jumătate surorii și jumătate i-o vinde și și banii vi-i donează dvs.
Sau face cu sora un contract de vânzare cumpărare, își rezerva dreptul de uzufruct și banii la care v-ați înțeles cu sora, ii încasați dvs.(vi-i da mama)
Mama a dezbatut mostenirea? Are certificat de mostenitor deja?
mama primise de la bunic (ultimul in viata) donatie cu drept de usufruct...deci practic e mostenitoare nu? sau e nevoie sa mai faca ceva?
as dori ca incasarea sa se faca in rate timp de 2-3 ani, deoarece sora nu dispune de o suma mare acum..se poate prevedea acest lucru?
Nu e moștenitoare, e.proprietara deja. Cu certificatul de deces merge și radiază sarcina din cartea funciara.
Da în contract se poate trece plata în rate și scadentele acestora.