avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la donatie contra unei sume
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la donatie contra unei sume

Buna ziua
Am si eu urmatoarea situatie, mama e mostenitoarea casei bunicilor si vrea sa mi-o doneze mie si surorii mele. Eu doresc sa renunt la partea mea de donatie contra unei despagubiri banesti din partea surorii
Cum putem prevedea aceste lucruri ca procedura sa fie legala?
Sora sa ramana cu casa, eu cu o suma de bani si mama cu drept de uzufruct?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: todeamaria385 , utilizator 08:54, 5 August 2015
Va donează amândurora, apoi ieșiți din indiviziune fata de sora.
Sau ii donează jumătate surorii și jumătate i-o vinde și și banii vi-i donează dvs.
Sau face cu sora un contract de vânzare cumpărare, își rezerva dreptul de uzufruct și banii la care v-ați înțeles cu sora, ii încasați dvs.(vi-i da mama)
Mama a dezbatut mostenirea? Are certificat de mostenitor deja?
mama primise de la bunic (ultimul in viata) donatie cu drept de usufruct...deci practic e mostenitoare nu? sau e nevoie sa mai faca ceva?
as dori ca incasarea sa se faca in rate timp de 2-3 ani, deoarece sora nu dispune de o suma mare acum..se poate prevedea acest lucru?
Nu e moștenitoare, e.proprietara deja. Cu certificatul de deces merge și radiază sarcina din cartea funciara.
Da în contract se poate trece plata în rate și scadentele acestora.

Alte discuții în legătură

Lesire din indiviziune anamariacelik anamariacelik buna ziua bunica mea a decedat in 1983 dupa 1989, i s-a restituit cca 7 ha pamant avand multi copii li se cuveneau fiecaruia 05 ha. cererea de retrocedare ... (vezi toată discuția)
Mostenire casa parinteasca lalex lalex Buna seara! Mama mea, fiind proprietara unei case doreste sa imi transfere dreptul de proprietate mie(fiul ei) tinand cont ca mai are o fiica,cu care am cazut ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare / donatie gabiorasanu gabiorasanu Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste rezolvarea urmatoarei situatii: Bunica mea doreste sa cumpere un apartament pe care sa mi-l ... (vezi toată discuția)