Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Executare apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Executare apartament

Un apartament din asociatia noastra a fost scos la licitatie si adjudecat.
Printre creditori sunt Raifessen bank,care a acordat imprumut ptr. achizitionarea apartamentului,precum si noi asoc. de propietari care am instituit privilegiu imobiliar la o anumita suma ,pe care ulterior am reactualizat-o la Cartea funciara si am deschis si proces in instanta de recuperare a debitului ,de la restantier.
Intrebarea este daca noi asoc. vom primi debitele datorate noua,stiind conf. 230/2007,ca asoc. are rang prioritar?
Multumesc pentru rapuns.
~ Conținut șters la cerere ~
Are prioritate cel care noteaza primul privilegiul imobilar la ocpi
@Av-SfabuAndra,
Din lincul postat rezulta ca banca are prioritate si nu asociatia. #-o

~ Conținut șters la cerere ~
Privilegiul nu este titlu executoriu, astfel ca -in lipsa hotararii judecatoresti definitive care sa constate si sa oblige debitorul la plata unor cote catre asociatie - imobilul se va vinde si pretul va fi incasat de banca.