avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculare pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculare pensie invaliditate

Buna ziua.In sfarsit a venit decizia sotului meu cu schimbarea de grad de la 2 la 1 pensie de invaliditate.Am ceva nelamuriri cu care va rog sa ma ajutati.El avea la grad 2 pensie 480 si acum la grad 1 are 400.La casa de pensii am dat de cineva care nu m-a lamurit nicicum de ce s-a micsorat.Pe decizia de grad2 scrie:a avut 36 ani 4 luni si 14 zile,stagiu cotizare realizat:12 ani,4luni si 14 zile;stagiu necesar 11 ani,stagiu potential 22 ani,7luni,23 zile.Nr.puncte realizate:19.39942,punctaj mediu 0,55427,valoarea punctului 323.10.Asta era in 2006.Acum a schimbat la grad1 si pe decizie scrie asa:are varsta 44 ani 4 luni si 12 zile,stagiu realizat 12 ani,4 luni si 14 zile;stagiu necesar 17 ani,stagiu potential 0.Nr.puncte realizate 7.02097,punctaj mediu 0,20060,valoarea punctului 790,70.Deci este normal ca i-a scazut pensia?La grad 1 nu se mai da stagiu de cotizare?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Kamyy , utilizator 10:12, 3 August 2015
Daca indeplinea conditia de stagiu necesar(17 ani)i se acorda un stagiu potential de18 ani,diferenta pana la stagiul complet(35 de ani).
Nebeneficiind de stagiu potential a scazut cuantumul pensiei.
Multumesc de raspuns.Dar mai am o nelamurire.Cand a iesit la pensie in 2003,avea 33 ani,4 luni 26 zile cu grad 3 si pe decizile scrie:stagiu realizat 8 ani 10 luni 18 zile;stagiu necesar 11 ani;stagiu potential 24 ani.Nici atunci nu a avut stagiul necesar complet si totusi s-a acordat staguil potential.Care e diferenta?Gradul de pensionare?Multumesc mult pentru lamuriri.O zi buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de pensie maria1502 maria1502 In 2008 am fost pensionata pe caz de boala si am obtinut un punctaj de 19.45711 iar anul acesta la revizuirea medicala m-a trecut din gradul II in gradul III ... (vezi toată discuția)
Pensie pe caz de boala florentina2014 florentina2014 buna ziua!numele meu este marilena,am 53 de ani.am o mare nelamurire,care sperrrrr sa ma ajutati sa scap de ea! am lucrat 17ani si 3 luni dupa care m-am ... (vezi toată discuția)
Pensie invaliditate-calculata gresit??lamuriti-ma, va rog! jurcutsorina jurcutsorina Va rog frumos sa ma ajutati, ca am si eu niste nelamuriri. Tatal meu a fost incadrat in gradul II pentru pensia de invaliditate. In urma deciziei de ... (vezi toată discuția)