Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculare pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculare pensie invaliditate

Buna ziua.In sfarsit a venit decizia sotului meu cu schimbarea de grad de la 2 la 1 pensie de invaliditate.Am ceva nelamuriri cu care va rog sa ma ajutati.El avea la grad 2 pensie 480 si acum la grad 1 are 400.La casa de pensii am dat de cineva care nu m-a lamurit nicicum de ce s-a micsorat.Pe decizia de grad2 scrie:a avut 36 ani 4 luni si 14 zile,stagiu cotizare realizat:12 ani,4luni si 14 zile;stagiu necesar 11 ani,stagiu potential 22 ani,7luni,23 zile.Nr.puncte realizate:19.39942,punctaj mediu 0,55427,valoarea punctului 323.10.Asta era in 2006.Acum a schimbat la grad1 si pe decizie scrie asa:are varsta 44 ani 4 luni si 12 zile,stagiu realizat 12 ani,4 luni si 14 zile;stagiu necesar 17 ani,stagiu potential 0.Nr.puncte realizate 7.02097,punctaj mediu 0,20060,valoarea punctului 790,70.Deci este normal ca i-a scazut pensia?La grad 1 nu se mai da stagiu de cotizare?Multumesc.
Daca indeplinea conditia de stagiu necesar(17 ani)i se acorda un stagiu potential de18 ani,diferenta pana la stagiul complet(35 de ani).
Nebeneficiind de stagiu potential a scazut cuantumul pensiei.
Multumesc de raspuns.Dar mai am o nelamurire.Cand a iesit la pensie in 2003,avea 33 ani,4 luni 26 zile cu grad 3 si pe decizile scrie:stagiu realizat 8 ani 10 luni 18 zile;stagiu necesar 11 ani;stagiu potential 24 ani.Nici atunci nu a avut stagiul necesar complet si totusi s-a acordat staguil potential.Care e diferenta?Gradul de pensionare?Multumesc mult pentru lamuriri.O zi buna.