Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anularea unui titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anularea unui titlu de proprietate

In timp ce ma judecam cu Comisia locala de fond funciar oras Brezoi, jud. Valcea pentru a ma pune in posesie pe un teren expropriat, o alta persoana obtine titlu de proprietate pe acest teren (in paralel cu actiune mea). Eu nu am stiut de actiunile lui (T.P.) pentru a interveni in instanta si am aflat abia cand a venit intervenient in actiunea mea contra Comisiei locale ca a reusit sa obtine T.P. cu 6 luni in urma. Instanta imi da dreptate si mie , dar si lui, deoarece are T.P. si lasa la atitudinea Primariei sa imi dea teren in alta parte decat in acel loc pe care l-am stapanit nestingherit pana in anul 2009 cand a venit acea persoana cu T.P. .Terenul pe care l-am revendicat se afla in continuarea curtii mele care mi-a mai ramas de la expropriere si de aceea am refuzat primariei de a-mi da teren in alta parte iar terenul meu sa fie dat altei persoane. De atunci am incercat sa imi obtin terenul prin instante si astazi am pierdut tot. Nici Parchetul de pe langa judecatoria Brezoi nu vrea sa ma ajute sa depistam falsurile in acte. (mi-a clasat dosarul). Au trecut mai mult de 3 ani de cand a obtinut acea persoana T.P. si ma gandesc sa merg pe alta cale de ai anula T.P. Si intrebarea mea este : SE POATE FACE ACEST LUCRU ACUM? Si daca acea taxa de timbru judiciar pentru anularea T.P. este de 9.000 RON, adica 90.000.000 lei vechi?? si inca 3.000 ron pentru alt timbru??
Puteti formula actiune in constatarea nulitatii partiale /totale a titlului de proprietate a adversarului dvs.,conform art.III din Legea nr.167/1997 si art. 63 din Legea nr.18/1991.