Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnarea la despagubiri si prescriptia condamnarii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnarea la despagubiri si prescriptia condamnarii

O persoana fizica are un proces penal in Romania,este condamnat la 1 an inchisoare cu suspendare si plata unor despagubiri in valoare de 10 000 Euro,catre o firma S.C.(aprilie,2011) In Romania,a fost reprezentata in instanta de 2 avocati.Persoana respectiva,a fost condamnata in lipsa,ea locuind intr-un stat non-european,fiind cetatean al acelui stat(dubla cetatenie).Dupa 4 ani de la condamnare,isi cumpara in Romania o locuinta,devine astfel proprietar(inainte nu era proprietar).La intrebarea,pusa celor 2 avocati,"exista prescriptie in cazul condamnarii la despagubiri catre o firma S.C",primeste 2 raspunsuri total opuse,diferite:1-ul avocat:exista prescriptie,ea intra in vigoare la 3 ani dupa data condamnarii definitive,2-lea avocat:nu exista prescriptia,obligatia de a plati despagubirile este permanenta.Aceeasi intrebare,pentru aceeasi condamnare,in conditiile aceleasi legi,dar cu 2 raspunsuri total diferite
Intrebarile mele:care este raspunsul corect si de ce sunt 2 raspunsuri diferite pentru acelasi caz?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
ContSters308692, utilizator
Daca nu incearca sa il execute in termenul de 3 ani si sta in pasivitate, intervine prescriptia, daca depune diligente in acest sens, termenul de prescriptie se poate intrerupe.
Va multumesc pentru raspuns.Imi puteti spune conform carui articol intervine prescriptia,dupa 3 ani?
ART. 2517- Codul Civil
Termenul general de 3 ani
Termenul prescripţiei este de 3 ani, dacă legea nu prevede un alt termen.
Reglementări anterioare:
- art. 3 alin. 1 din Decretul nr. 167/1958, republicat

Termenul de prescriptie intra in vigoare automat sau este necesara recunoasterea prescriptiei,in instanta?