Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... S-a abrogat legea 167/1958 privind prescriptia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

S-a abrogat legea 167/1958 privind prescriptia extinctiva?

Va rog sa-mi spuneti daca in cazul asociatiilor de proprietari legea 230/2007 interzice aplicarea legii 167/1958 privind prescriptia extinctiva intrucat aceasta este considerata prea generala si nu face referiri speciale pentru asociatiile de proprietari.Este adevarat ca inca nu este in vigoare Codul Civil /2009 si pentr prescriptia extinctiva opereaza inca legea 167/1958
Da este in vigoare si nu este lege ci este un decret republicat in Buletinul Oficial nr. 11 din 15/07/1960. Cat despre codul civil din 24/07/2009, acesta va intra in vigoare in viitor la data la care va fi stabilita prin legea de aplicare a acestuia.
O lege speciala da poate deroga de la cea generala insa la ce termene te referi?
ContSters61634, utilizator
In asociatia de proprietari din care fac parte , cenzorul asociatiei sustine ca nu poate aplica prescriptia extinctiva asa cum este stipulata in Decretul 167/1958, ptr ca legea 230/2007 privind functionarea asociatiilor de proprietari nu face referiri la posibilitatea invocarii acestui decret 167/1958 si ca ar trebui sa existe o alta lege care sa stipuleze concret posibilitatea prescrierii datoriilor mai vechi de 3 ani ptr un datornic la cotele de intretinere., deci o lege, decret ...care sa se adreseze in mod specific asociatiilor de proprietari.
Cenzorul asociatiei de proprietari are competenta sa respecte si sa aplice unitar dispozitiile financiar contabile ,inclusiv cele prevazute de L nr 82/1991 a contabilitatii si cele conexe,respectiv decretul nr 167/1958 privitor la termenul general de prescriptie
Decretul 167/1958 este perfect valabil si in cazul asociatiilor de proprietari.
Cenzorul asociatiei ori nu este bine informat ori incearca sa va blocheze solicitarea.
Trebuie insa verificat daca solicitantul intruneste conditiile prevazute ptr aplicarea decretului respectiv.
Recitirea cu atentie a art.61din legea 230/2007 il va ajuta pe dl cenzor sa se edifice asupra articolelor de lege, anexe si ordonante care se abroga la intrarea in vigoare a legii 230/2007, in nici un caz Decretul 167/1958.