Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul CASS

La un venit mai mic decat salariul minim pe economie,CASS
se calculeaza la venitul realizat sau la salariul minim pe economie?Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Aveti din codul fiscal ART. 296^22 Baza de calcul
.....
(2) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este diferenţa dintre totalul veniturilor încasate şi cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţii sociale, sau valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportată la cele 12 luni ale anului, şi nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia.