Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Greseala imensa sentinta civila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Greseala imensa sentinta civila

Problema se refera la impartirea unei case de 300mp in bucuresti.casa a fost cumparata prin chitanta de mana in anii 70 de catre 2 persoane bunicul meu si cumnatul acestuia de la propietarul casei.
Casa au impartit-o de comun acord in doua revenind fiecaruia cate 150mp.
Ulterior ‘cumnatul’ si-a vandut partea dupa ce si-a facut acte pe jumatatea lui de casa prin chemarea in instanta a propietarului initial.
In 1993 cumnatul bunicului meu a murit.
Prin anul 2000 a incercat si bunicul meu sa faca acte pe jumatatea lui de casa 150mp, deoarece nu cunostea procedurile ce trebuiau urmate pentru realizarea actelor a apelat la o avocata.
Pentru dobandirea dreptului de propietate avocata a apelat la instanta prin chemarea in instanta a propietarului initial.
In sentinta civila prin care bunicul meu devine propietar ,nu stiu din ce motiv a fost trecut copropietar si CUMNATUL bunicului meu care in 2001cand sa judecat dreptul de proprietate era mort de 7 ani.
Mai jos veti gasi o parte din textul din sentinta pentru a intelege mai usor problema:

Sentinta civila
Pe rol fiind solutionarea cauzei civile de fata,hotarare ce tine loc de act autentic de vanzare-cumparare.
La apelul nominal facut in sedinta publica au raspuns reclamantul (bunicul meu) personal si asistat de aparator (avocata) si reclamantul CUMNATUL BUNICULUI MEU (NU INTELEG CUM CA ERA MORT:O) prin acelasi aparator (avocata).

Imi puteti spune va rog ce se poate face pentru a repara aceasta greseala?
Deoarece bunicul imi lasa mie casa si nu pot face actele datorita acestei sentinte:(.
cred ca se poate rezolva printr-o indreptare a erorii materiale.Aceasta in cazul in care lucrurile stau exact asa cum le-ati expus si daca aveti dovezi in acest sens, altfel...;) trebuie luat totul de la inceput.
Dovezile pe care le am sunt sentinta civila si certificatul de deces al persoanei a carei 'fantoma#-o' a fost prezenta in sala de judecata!
Sentinta este din 2001 si certificatul de deces din 1993.
Indreptarea erorii materiale cum se poate face,unde trebuie sa merg ?
Sotia si copii persoanei decedate au vreu drept asupra propietatii?
Va multumesc mult pentru ajutor.
in primul rand , intrebati-l pe bunicul dvs daca actiunea s-a facut in numele amandoura , a sa si a cumnatului .
avocata nu avea cum sa reprezinte o persona intr-un proces fara ca persoana respectiva sa o fi angajat in acest sens.
din moment ce se spune in sentinta ca au raspuns amandoi reclamantii , prin avocat ..inseamna ca actiunea a fost facuta in numele amandoura .
ar fi recomandat sa mergeti la arhiva si sa studiati dosarul in cauza, cu bunicul dvs , intrucat dansul a fost parte in acel proces.
vedeti cine a fost reclamant in cauza .

daca este vorba de o eroare judiciara, faceti cerere in privind indreptarea acesteia .
din moment ce cumnatul bunciului si-a vandut partea sa din casa, mostenitorii acestuia nu mai au nici un drept la acel imobil .
si nu au dreptul nici la partea din casa a bunicului dvs, intrucat exista descendenti .

oricum ar fi, la jumatatea din casa ce a apartinut unchiului dvs., si
Cu siguranta actiunea a fost facuta in numele ambilor coproprietari. De aceea mentiunea respectiva. Avocata platita trebuie sa indrepte aceasta eroare, printr-o cerere in instanta, in cazul in care este o eroare.
Din sentinta reiese ca intre avocata si reclamanti bunicul meu si cumnatul a existat o imputernicire avocatiala cu nr si data.
Cumnatul nu trebuia trecut in sentinta si nu avea cum sa se prezinte la judecata fiind mort de 7 ani!
Sentinta trebuia sa fie intre bunicul meu si persoana de la care au cumparat initial casa,dar avocata nu cred ca a inteles corect.
Am sa incerc sa o gasesc pe avocata daca mai este in viata.
Va multumesc mult pentru raspunsuri!