avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Vacante gradinite
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Vacante gradinite

Buna ziua!
As dori sa stiu, pentru ca in actul normativ nu face referire decat o data(perioada 31 octombrie - 8 noiembrie 2015, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta), care sunt celelalte vacante pentru prescolari(gradinite)?Nu cred ca este normal ca un copil de 3 ani sa aiba atatea vacante, in conditiile in care parintii nu-si pot lua concediu in toate acele perioade.Ce fac cu fetita de 3 ani in cele aprox.4 luni din an?Pana acum a fost la cresa si cresa este 1 luna pe an inchisa pentru concedii,curatenie...etc.Mai este 1 sapt.inchisa in preajma Craciunului,ceea ce este de inteles.Am inteles ca gradinitele sunt inchise toata perioada vacantei de vara.Ce fac cu fata de doar 3 ani????Cat concediu(sau ce fac) educatoarele in toata aceasta perioada cat este inchisa gradinita?Sunt platite...ca sa faca....ce?????
Multumesc anticipat pentru raspuns!

Alte discuții în legătură

Discriminare in procedura de inscriere in invatamantul prescolar tmike11 tmike11 Problema intampinata este faptul ca gradinitele din municipiul Bucuresti refuza inregistrarea cererilor de inscriere a copiilor care implinesc 3 ani in anul ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna alexandra910523 alexandra910523 M-am angajat in octombrie 2015 la o gradinita si concediul de odihna mi-a fost impus de angajator in perioada sarbatorilor de Craciun cand gradinita a fost ... (vezi toată discuția)
Atacare decizie consiliul de administratie al unei scoli baikomarilena baikomarilena Eu si colega mea am fost puse in fata unei hotarari a consiliului de administratie al scolii care prevede ca de la 1 septembrie 2011 se reduce un post de ... (vezi toată discuția)