Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit majorat pe apartamentul luat prin Prima Casa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit majorat pe apartamentul luat prin Prima Casa

Buna ziua, am fost azi sa-mi inregistrez pe fond Fiscal apartamentul luat prin Prima Casa BCR si mi s-a dat sa completez si sa duc maine declaratia speciala de impunere pentru impozitul majorat pe cladiri pe motiv ca am cota parte 1/4 dobandita prin succesiune (cand eram minora) la casa din adresa de pe buletin, dar m-am incadrat la prima casa pentru ca imi revine o supraf. infima sub 50 mp utili prin acea cota parte.
Acuma am inteles ca cotele parte de mostenire nu se considera cum ca as avea o cladire in propietate, intrebarea mea este daca sunt cumva scutita de impozitul majorat, mai ales avand in vedere ca apartamentul este luat prin prima casa? Va multumesc
În acestă situație nu sunteți scutită de impozitul majorat.
Dvs aveți două locuințe în proprietate:
- cea dobândită prin succesiune (ctă de deținere 1/4) și care este și locuință de domiciliu
-cea cumparată prin programul prima casă
Potrivit Codului fiscal, art 252
[ link extern ]

"(1) Persoanele fizice care au în proprietate două sau mai multe clădiri datorează un impozit pe clădiri, majorat după cum urmează:
a) cu 65% pentru prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;"

În situția în care vă veți muta in apartamentul cumpărat prin programul prima casă, acesta va deveni locuința de domiciliu și nu veți plăti impozit majorat. Clădirea dobândită prin succesiune legală unde dețineți 1/4 va deveni a doua clădire in afara celei de domiciliu pentru care nu veți datora impozit majorat potrivit art 252, alin 2
(2) Nu intră sub incidenţa alin. (1) persoanele fizice care deţin în proprietate clădiri dobândite prin succesiune legală.