avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Executare silita minor aflat la terte persoane
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Executare silita minor aflat la terte persoane

Buna ziua!As dori sa aflu un raspuns la situatia mea in care ma aflu acum si care dureaza de prin luna aprilie a acestui an si nu gasesc nicio rezolvare,cel putin eu una tot nu am inteles care ar putea fi pasii pe care trebuie sa-i fac in aceasta situatie in care ma aflu!Incerc sa va explic pe scurt(deoarece lucrurile sunt mult mai complexe decat pot eu descrie in momentul de fata)ceea ce mi s-a intamplat!Majoritatea persoanelor cu care am discutat pe aceasta tema sunt de parere ca acest caz e unul care ar putea ajunge chiar si la tv,pt cat e de dificila situatia in care ma aflu!Deci sa incep prin a descrie problema mea!Ma numesc B.I.,am 40 ani si sunt din P. Neamt.Momentan locuiesc in alta tara din 2004,cu acte in regula din 2007.Sunt divortata din 2006,in urma caruia mi-au fost incredintati exclusiv cei 2 copii minori:un baiat(15 ani)si o fata(13 ani).Eu avand serviciul in afara,la acel moment am facut o procura parintilor si bunicii mele pt a avea grija de copiii mei in acea perioada,neputand lua copiii alaturi de mine la momentul respectiv,deoarece lucram fixa(aveam grija de o batrana).In anul 2007,cand am intrat si noi ca tara in UE,familia la care lucram in acel moment mi-a facut acte,iar in acelasi an mi-a propus sa-mi aduc baiatul la mine,deoarece urma sa inceapa scoala,urmand ca anul viitor sa-mi iau si fata,sprijinita fiind de acea familie!Intre timp insa,s-au intamplat o serie de mai multe evenimente,care au determinat o intorsatura a lucrurilor!Mai intai,mama mea s-a despartit de tatal meu deoarece dupa o casnicie de 31 ani nu mai mergea pur si simplu relatia dintre ei,a plecat de la el unde locuia cu bunica paterna,fata ramanand bineinteles la tatal meu si la bunica!Iar eu intre timp,a murit persoana de care aveam grija si am ramas pur si simplu in strada cu un copil mic dupa mine!Automat,in acele conditii nu am mai putut lua si fetita la mine!Intre timp,cumatra mea,care mi-a botezat fata,s-a dus la tatal meu si l-a convins sa o ia sa aiba ea grija pana ma intorc eu s-o iau,bineinteles fara acordul meu,deoarece am avut niste altercatii in trecut!Insa dupa multe insistente din partea lor(cumatrei si fiicei acesteia)si promitandu-mi marea cu sarea:ba ca nu au nevoie sa le trimit niciun ban,ba ca n-o s-o puna pe fata niciodata impotriva mea,ba ca niciodata nu ar avea de gand sa mi-o ia...,am cedat si am inceput sa le trimit totusi bani pt cresterea si intretinerea fetei,chiar daca ele la inceput sustineau ca nu au nevoie!Spun la inceput,deoarece intre timp au inceput sa ma santajeze,cerand din ce in ce mai multi bani!Eu avand insa asa multe necazuri(ca viata din strainatate nu e usoara deloc)nu le-am putut mari "salariul" si intre timp mi-au expirat actele,neavand cine sa ma ia in spatiu pt a-mi face mai intai buletin si pe urma pasapoarte la copii si toate celelalte acte de care era nevoie,iarasi nu am mai putut veni o perioada in Rom.,ca sa-mi iau fetita!Si tot in acelasi timp,am adus-o pe mama mea mai mult moarta decat vie,am operat-o de o tumora,a avut un brat rupt,iar acum trebuie s-o operez la inima(o operatie f. complicata),mi s-au amplificat problemele si nu am mai reusit sa mai iau fetita!Precizez ca in tot acest timp nu am putut lua fetita din motive bine intemeiate(am toate dovezile:probe,acte si martori),nu ca nu am vrut,dar avand f. mare incredere in aceste 2 persoane deoarece suntem si rude apropiate,nu m-as fi asteptat niciodata in viata ca imi vor inscena o asemenea fapta "josnica"!In tot acest timp noi(eu si fratele ei)am tinut legatura cu fata,atat prin telefon,cat si prin internet,am trimis periodic bani si sincera sa fiu a fost totul bine si frumos pana la un anumit punct si sa explic si de ce!Acum 2 ani am reusit sa vin in tara pt acte(promitandu-mi cumatra ca-mi face ea mutatie la ea,ceea ce insa n-a mai fost de acord),pana la urma m-am impacat cu tatal si bunica si m-au luat ei in spatiu si am rezolvat!Anul trecut fetita mea a venit la mine,stand cu noi 2 luni,dupa care,gandindu-ma ca are scoala in Romania,m-am gandit in momentul ala s-o mai las sa-si continuie studiile si s-a reintors in tara!Acum REGRET AMARNIC faptul ca nu am oprit-o aici la mine,deoarece nu avea sa se ajunga la situatia care s-a ajuns acum!Anul trecut,cumatra mi-a spus ca fiica mea nu mai are cont de Fb,deoarece a prins-o ca tinea legatura cu 2 baieti cu muuult mai mari decat ea(ea avand 11 ani la momentul respectiv)si ca vorbea in termeni de dragoste cu ei.Alarmata fiind,mi-a cerut s-o cert cand va veni la mine,iar acum fata ma uraste deoarece zice ca am fost cam dura cu ea!Anul asta,cand eu-la randul meu(prin intermediul lui taica-su,care de fapt el a gasit intai acount-ul)am descoperit ca fiica mea avea un cont de Fb fals,unde isi crease un grup si acolo posta povesti erotice(ca sa nu spun perversiuni,ca suna urat,dar asa erau),cumatra mea ii justifica fapta si a pus-o in asa hal impotriva mea,urandu-ma din tot sufletul ei!Deja din luna aprilie nu-mi mai raspundeau la tel,taindu-mi orice contact cu fiica mea,iar eu,ingrijorata fiind,am venit in tara,fara sa anunt,am reusit sa intru in casa scarii pe furis,unde am intalnit-o pe fiica mea(si singura data cand am reusit s-o mai vad),am intrat in casa,am vb f. putin cu ea,dupa care cumatra m-a dat afara din casa fara nicio explicatie,zicandu-mi ca fiica mea e cea care nu mai doreste sa vina la mine sub nicio forma,deoarece m-am comportat urat cu ea!Am ramas masca de atitudinea lor,iar de a doua zi au fugit din localitate,nemaiputand lua legatura cu fiica mea cat am stat in tara!Eu am apelat la un avocat,am incercat sa rezolvam situatia pe cale amiabila,insa nu s-a putut,am fost impreuna la politie,de acolo la Protectia Copilului si la Asistenta Sociala,am tot dat declaratii peste tot,dar pana acum nu s-a concluzionat nimic!Rezultatul ar fi cam:minora nu doreste sa vina la mama,nu doreste sa faca consiliere,nu aia,nu cealalta!Iar eu...in aceste conditiii...ce ramane de facut?!Toti ridica din umeri!Se pare ca e un caz atat de dificil care depaseste pe toate autoritatile,e incredibil!Mai am vreo sansa sa-mi iau copilul din mainile acestor femei sau nu?Daca,Doamne fereste,se intampla ceva cu fiica mea pe viitor,e mai mult decat clar ca EU raspund,nu ele!Plus ca la anul cine ii poate face buletin inafara de mine?...Atunci ce si cum sa fac sa-mi recuperez copilul cat mai repede,deoarece doamnele de la Asistenta Sociala spun ca nu pot s-o ia de acolo,deoarece sta bine copilul si primeste educatie buna!Precizez ca eu trebuia sa plec inapoi,deoarece serviciul nu-mi permite sa stau mult timp in tara,iar autoritatile,pe baza ca eu sunt plecata,simt ca nu-si dau interesul in favoarea mea,deoarece eu nu stiu ce anume au declarat despre mine aceste doamne in grija carora mi-am lasat copilul!Plus ca fiica mea minte de ingheata apele,a declarat ca de la mine a auzit acele povesti erotice pe care le-a scris si minte cu nerusinare,doar-doar isi atinge scopul sa n-o mai iau,se agata de orisice lucru,e f obraznica,vb f urat(cu toate ca invata f. bine)si imi zice exact aceleasi vorbe pe care mi le zicea in anii trecuti nasa ei!E strigator la cer ce mi se intampla,eu nu mai pot dormi noptile de durere,nu mai pot!Eu daca nu reusesc sa-mi iau copilul cat mai repede de acolo,sa creasca alaturi de familia ei,de mine si de fratele ei,sa se reintareasca relatia dintre noi,exista riscul s-o pierdem definitiv!Eu daca reusesc s-o iau,sunt sigura ca in scurt timp se reia legatura dintre noi,insa nasa ei o pazeste,fuge cu ea din localitate si refuza sa-mi mai dea drumul la usa sa vb cu ea!Mentionez ca in toti anii astia,cumatra mi-a influentat fata negativ impotriva mea,i-a alimentat o serie de sentimente negative si i-a tot bagat in cap ca eu am abandonat-o,ceea ce nu e deloc absolut deloc adevarat!Ar mai fi multe de spus,deoarece cazul e mult mai complex,s-au intamplat multe lucruri,dar ceea ce am reusit eu sa explic mai important-cam asta e!Ele de fapt,de cand am ramas insarcinata au urmarit sa-mi ia copilul,deoarece fiind niste femei singurenecasatorite)care merg pe la manastire mai mereu,i-a spus un calugar ca daca vor avea grija de un copil,se vor mantui!Tare mult s-au mai tinut de capul meu,iar eu nu mi-am dat seama ce urmaresc de fapt!Cateodata ma trecea cate un fior de presimtire,dar totusi nu mi-am putut imagina ca vor fi in stare de acest lucru si ca vor calca pe nefericirea si suferinta mea de mama!Au urmarit tot timpul ca sa ma scoata din capul fetei si au asteptat ca sa creasca fata,ca dupa varsta de 10 ani sa zica ca ea decide,ca sunt drepturile copilului etc,dar pana acum nu mi-au spus niciodata ca vor sa-mi ia copilul definitiv,banii au fost buni!DE FAPT,DACA NU TRIMITEAM BANI,NICI MACAR DATILE CARE MI-AU DAT-O LA TELEFON NU AVEAU SA MAI EXISTE,INSA AVEAU TEAMA CA DACA NU MA LASAU SA TIN LEG. CU EA,VENEAM SI O LUAM(PANA LA 10 ANI)!Vreau sa mai adaug ca tot ceea ce am scris aici pot dovedi,am toate convorbirile de pe net si acte doveditoare ca sa pot sustine si de unde reiese TOT,dar absolut tot ceea ce am scris!Daca ma puteti lamuri si pe mine cu ceea ce ar trebui sa fac in cazul meu si daca cu un executor judecatoresc am vreo sansa sa-mi recuperez copilul?Vad ca pe avocatul care deja l-am platit situatia il cam depaseste sau nu stiu ce sa mai zic...!Va multumesc anticipat!Sa aveti o seara buna si scuzati-mi greselile sau repetitiile,dupa caz!
~ Conținut șters la cerere ~
Nu va suparati,dar cred ca am scris cam mult si de aceea nu s-a prea inteles situatia mea DIFICILA!Mama mea se afla la mine pe motive f. grave de sanatate(spuneam ca am un dosar plin cu acte si dovezi)!Asteptam dintr-un moment in altul sa ne cheme la spital pt. interventia f. complicata la inima de schimbare a 2 valve(f. reu de facut,deoarece are aorta ca de portelan,si toate arterele si venele calcificate),nu o pot abandona cine stie pe unde,ca de mine depinde saraca,cu toate bolile cronice pe care le-a capatat!Aici am casa cu chirie de 7 ani,serviciu stabil de 6 ani,in tara nu am nimic!Cine imi da mie serviciu si casa sa pot intretine cei 2 copii si pe mama grav bolnava-cu un singur salariu in Rom?In instanta nu prea vad de ce ar trebui sa ajung cu copilul meu pana la urma,deja am o hotarare judecatoreasca!Timpul trece si daca va implini fata 14 ani,va zice ca poate alege unde sa stea!Deci?...Tatal ei i-a scos foia matricola de la scoala,pe motiv ca e si el f. hotarat sa nu mai fie de acord sa ramana la nasa ei si sa vina la mama ei!Eu deja am inscris-o aici la scoala,are si buletin aici si acte si medic de familie si tot,in tara nu are nici macar medic de familie,nana-sa ii da pastile dupa ureche cand se imbolnaveste sau o duce la analize cu "pile"!Eu acum ma intreb:cum poate aceasta persoana sa semneze in locul meu din punct de vedere legal ma refer?O poate reinscrie din nou la scoala fara acordul meu?Va putea semna la politie pt. buletinul fetei la anul,ca nu inteleg?Eu daca o gasesc pe strada sau merg la scoala am tot dreptul s-o iau,ca e fiica mea,de aceea o pazeste nana-sa si fuge cu ea,iar de dat drumul la usa nici la autoritati nu mai vrea sa dea drumul,pe motiv ca nu le poate obliga nimeni!Fata nu vrea sa mearga la consiliere,refuza,deoarece i-a bagat nana-sa in cap ca vreau sa insinuez eu ca mama ca e psihopata fata,nici macar nu au habar si nici nu stiu ce insemna sa mearga la psiholog!Am toate convorbirile din acesti ani de pe Messenger si Fb descarcate la imprimanta,de unde reiese cat m-au traumatizat aceste persoane mereu si cum isi bateau joc de mine:acum imi ziceau sa ma duc s-o iau,acum imi zicea s-o mai las un an...si tot asa!Sunt f. sucite si la fel a devenit si fiica mea,vad!Anul trecut cand a venit la mine ma ruga s-o iau de la ele,ca mereu cand intarziam cu banii se luau de ea,iar anul asta nu mai vrea,s-a sucit!M-au innebunit de cap,nu mai pot!De aceea vroiam sa stiu daca sunt sanse s-o iau cat mai repede cu executor judecatoresc-deoarece am deja hotararea unde scrie clar ca-mi este incredintata mie(e ca si cum as fi lasat-o in grija bunicilor,cu toate ca parintii mei nu ar fi indepartat-o niciodata de mine),ca sa mearga la scoala aici in clasa cu baiatul meu!In tara daca vin,mi-a spus clar ca tot nu vine la mine,deci e inutil!De unde atatia bani sa cheltui cu instantele?!Am explicat deja situatia in care ma aflu!De bucata mea de paine pe care o castig in momentul de fata depind atatea persoane,inclusiv fiica mea(cu toate ca momentan se dau ca nu mai au nevoie de niciun ban),cand va incepe scoala iar vor incepe sa ma santajeze!Va multumesc!
am vazut problema ta pistata si pe alte site-uri,se pare ca inca nu ai reusot mai nimic.poate voi fi dura cu ce iti spun,dar trebuie sa fi cu fiica ta si e momentul sa fi o leoaica.Intelegete cu tatal copiilor tai si mergeti impreuna si luati fata din casa acelor scorpii,nu vrea sa deschida usa?nu e nimic stai acolo la usa pana cand pleaca fata la scoala.Sau chemi politia si faxi plangere ca iti retin propriul copil ilegal,ca daca e sa ne gandim e cam ilegal.Mie mi se pare ca atunci cand inscriu fata la alta scoala sau unde e nevoie de accordul tau femeia aia se foloseste de falsuri,si cu siguranta cu o procura falsa de la notar se va folosii si la anul ca sa-i faca buletin fetei.Dar de ce mai stai inca si astepti dupa niste nesimtite?nu te inteleg?e copilul tau,ai decizia de la judecatorie ca ai tutela exclusiva de ce nu iti iei fata?te temi de ele?pai de ce?nu pot face nimic dar chiar nimic.Si cei de la protectia copilului alti nesimtiti,cum sa afirmi ca nu pot da copilul mamei ca doar e bine acolo unde nu e familia ei,traim.intr-o tara plina de nesimtiti,la nimeni nu ii pasa decat de el!
Cat despre bani,stiu ca trimiti bani pt fata,dar tocmai de asta nu iti dau fata inapoi pt ca tu esti o sursa de venit pt cele 2,nu mai trimite nici un ban si vezi apoi ce se intampla,sa vedem cum se descurca cucoanele?Si nu te mai lasa femeie,fi tare,vorbeste cu fostul tau sot si mergeti acolo peste ele si ia fata de acolo,nu au ce sa faca,si pe ficata las-o ca ii va trece nebunia din cap,doar indeparteazo de femeile acelea si spune-i cat de mult o iubesti si ca nu esti deloc suparata pe ea,altfel va fugi de tine,te rog nu mai pierde timp si nu le mai da scorpiilor bani
Doamne ajuta
Va multumesc din suflet pt. raspunsuri!In sfarsit-O PERSOANA CARE IMI INTELEGE AGONIA!!!Si ati fost f. aproape de adevar,ati spus exact ce imi zice toata lumea care ma cunoaste si vede cu adevarat prin ce trec!Numai ca la noi e legea "curva" cum se zice!Eu daca ma duc la usa la ele iar fata refuza sa mearga cu mine(intr-adevar e speriata de acele femei cum ca cine stie ce-i voi face daca intra pe mainile mele pt. ceea ce a scris la varsta ei),politia nu se baga,zice ca nu pot forta minorul!Deja am fost la politie cat am stat in tara si au spus ca nu o pot lua din casa cu forta!Acum in luna august toti sunt in concedii si fata va merge impreuna cu fiica cumatrei la mare,de unde mai pot afla eu cand vor fi acasa?Doar sa astept luna septembrie,ca sa fiu sigura ca le voi gasi!Iar fostul sot va trebui sa plece si el in Germania saptamana viitoare!Deja a umblat si el peste tot innebunit,dar el cum nu are nici macar drept de vizita a minorilor,nu poate face mare lucru pe cale legala,dacat ca se va duce sa faca o plangere penala la Parchet pe motivul ca femeile alea nu i-au mai dat voie s-o vada pe fata,ca detin minora fara niciun drept la domiciliu si va specifica si ca nu-mi mai dau voie sa tin legatura cu fiica mea-mie ca MAMA!Mai mult nu are ce sa faca,a ramas sa vb astazi cu el,sa vad ce a facut la executor,ce raspuns i-a dat si ce sanse am pe aceasta cale!Patroana mea mi-a zis ca ma imprumuta ea cu bani,oricat am nevoie numai s-o iau odata de la aceste "doamne",ca se cred mari intelectuale si credincioase pe deasupra,dar eu-va spun cu inima pe inima-nu am mai auzit sa te mantuiesti cumva pe NEFERICIREA altuia!Daca vor sa se mantuiasca crescand un copil,sa se duca sa-l infieze de la casa de copii sau sa ia un copil cu adevarat abandonat,nu sa casuneze pe copilul meu!Sau sa se marite fii-sa aia ca are peste 30 ani si sa-si faca si ea copiii ei,nu sa o invete pe fata mea sa-mi vb urat si sa ma insulte,ca i-am dat viata,iar daca nu am put s-o iau la mine e pt ca intr-adevar nu am avut posibilitatea,nu ca am abandonat-o!Eu am avut incredere in ele mai mult decat in parintii mei pot spune si uite unde s-a ajuns:sa stau si sa ma milogesc cu copilul meu!Daca aveam de gand s-o abandonez,nu ma mai strofocam atat!O lasam acolo unde e si gata!Dar eu nu-mi doresc s-o pierd,o iubesc din tot sufletul meu si sunt sigura daca reusesc s-o iau se va apropia de mine in scurt timp,ii vor trece fluturii de la cap care ii are acum(ca e si varsta),dar problema tocmai ASTA E:nu vor s-o mai lase nici macar o secunda cu mine in intimitate,ne controleaza toate discutiile!Si cand era la mine sau cu mine in oras tot asa posesive erau,ma sunau din 10 in 10 min!Sunt f. ciudate,pe cuvant!Eu stiu ca am gresit ca am lasat timpul sa treaca,dar nu le-am crezut in stare de asemenea marsavii:sa fuga de mine si sa ma mai si dea afara din casa si cate si mai cate!
Iosy77, nu aveţi altă soluţie decât să urmăriţi fata, să o prindeţi singură, o urcaţi în maşină şi nu vă opriţi până în Italia sau Germania; trebuie să aveţi paşaportul fetei şi hotărârea judecătorească definitivă şi irevocabilă, împreună cu o copie xerox după ea, în care se arată că aveţi încredinţată fata.
Nu înţeleg de ce Poliţia nu intervine, aici e vorba de răpirea unui minor!

Alte discuții în legătură

Evacuare soacra abuziva din apartament ?! alexklumea alexklumea Buna ziua ! As dori sa aflu ce solutie legala exista (daca exista) pentru evacuarea soacrei mele dintrun apartament inchiriat de mine. Este o femeie abuziva, ... (vezi toată discuția)