Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Anulare cerere civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Anulare cerere civila

Buna ziua

Am primit de la instanta o comunicare prin care mi se solicita sa depun niste acte si dovada platii taxei de timbru ( am contestat un PV de amenda).
Am trimis aceste acte prin curier rapid si am primit o comunicare de anulare cerere civila, pentru ca nu am depus in termen actele solicitate??.
Ce pot face in aceasta situatie? eu vreau ca aceasta cerere sa-si urmeze cursul, nu mi se pare corect sa fie anulata atat timp cat eu am facut ce mi s-a cerut.
Multumesc anticipat
daca aveti dovada ca ati trimis documentele solicitate, faceti cerere de revizuire
Anexati la cerere inca o data documentele, copie de pe dovada achitarii taxei si dovada comunicarii(solicitati de la firma de curierat). Aveti grija la termenul in care puteti face reexaminare, sa nu il depasiti
Revizuire sau reexaminare?
Multumesc
Puteti formula apel in termen de 30 zile de la primirea hotararii, apelul se depune la sectia de contencios administrativ si fiscal a Tribunalului.
conf art 199 cod procedura civila
alin 5 - impotriva incheierii de anulare, reclamantul va putea face numai cerere de reexaminare, solicitand motivat sa se revina asupra masurii anularii
alin 6- cererea de reexaminare se face in termen de 15 zile de la data comunicarii incheierii
Ptr.dna colega avocat Consuela Scarlat:la care Cod Proc.Civ. va referiti? Art.199 Noul Cod Proc.Civ. se refera la Inregistrarea cererii si are doar 2 alin,,ati vrut sa spuneti ,poate, art.200 NCPC(sic).Doar asa, aveti dreptate.