Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Registrul de bani personali
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Registrul de bani personali

Daca legea nr.185 de aprobare a O.UG nr.8/2015 a modificat ordonanta in sensul ca s-au sters art.3, 6 si 7 cu privire la bacsis si registrul de bani personali ............mai trebuie ca angajatul care manipuleaza bani sa scrie la venire ce suma are in buzunar ?
Este vorba de ex de Legea 186/2015...........se aplica la toate institutiile? S-a eliminat registrul personal pentru toti ? Alt exemplu este legea sanatatii in munca-este valabila numai pentru anumite institutii ?
1. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Puteti transmite petitia dumneavoastra catre Inspectia Muncii prin:
Email: comunicare@inspectiamuncii.ro
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451

2. Art.16 (2) din Constitutie : Nimeni nu este mai presus de lege.

Art.1 (5) din Constitutie : : În România, respectarea Constituţiei, a supremaţiei sale şi a legilor este obligatorie.
Nu la inspectoratul judetului ?
Incalcarea legislatiei muncii este sesizata, de regula, la Inspectia Muncii si/sau ITM-ului in raza caruia aisi are sediul social angajatorul.

Inspectia Muncii este for superior ITM-ului si are si ea Corp de Control distinct de cel al ITM-ului.
Multumesc de clarificari.