avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce se poate intimpla?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce se poate intimpla?

Buna seara,administratorul unei SC a cumparat pe firma 10 autoturisme cu bani luati imprumut de la banca,a platit vreo 6-7 luni ratele,iar intre timp a vindut autoturismele unor persoane fizice care nau nimic de a face cu el sau firma lui.Intre timp ia fost cerut falimentu si a ramas cu creditul neacoperit el nemaiplatind ratele la banca.Ce i se poate intimpla lui?Si ce se poate intimpla celor care au cumparat masinile de la el?Eu am impresia ca suna cam a penal chestia asta.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: albulescu , utilizator 11:59, 18 Iulie 2009
mie mi se pare ca nu suna penal deloc...:rolleyes: oamenii raman cu masinile si administratorul plateste banca.
Adica?Dupa ce a vindut masinile care au fost cumparate cu banii luati imprumut de firma,nu va fii luat la raspundere penal?Pentru instrainarea patrimoniului sc nu se plataeste?Multumesc.
Nu va raspunde penal. Asa cum v-a raspuns si colega mea, administratorul va plati imprumutul la banca, iar cei care au cumparat masinile nu vor avea deloc de suferit. Altfel va sta situatia daca administratorul va instraina patrimoniul societatii dupa ce va fi declarata procedura falimentului.
Multumesc ,mult si ozii buna.
Transferurile raman valabile doar daca administratorul/lichidatorul judiciar nu le ataca in temeiul art. 79 si art. 80 din Legea nr. 85/2006 a insolventei, sau daca nu le ataca comitetul creditorilor autorizat de judecatorul sindic. Administratorul ramane raspunzator de modul in care a condus societatea debitoare si poate raspunde chiar patrimonial in anumite conditii. Actiunea in anularea transferurilor patrimoniale poate fi exercitata asupra actelor de transfer realizate in ultimii 3 ani anteriori deschiderii procedurii insolventei.

Alte discuții în legătură

Insolventa faliment rica_camelia rica_camelia am avut un srl pina in 2010 la data de 31 aprilie l-am vindut cu tot cu datorii de 35000 ron iar pe la sfirsitul anului am primit hirtie de la tribunal prin ... (vezi toată discuția)
Firma in stare de faliment ContSters81099 ContSters81099 Buna ziua, am o firma in stare de faliment, dar soldul casei (scriptic) este mare. Banii, faptic nu sunt .Daca voi fi obligata sa-i depun si momentan nu este ... (vezi toată discuția)
Vanzare autoturism de pe societate - raport evaluare/licitatie publica? CRISTIAN CIRMACIU CRISTIAN CIRMACIU Buna seara. Am urmatoarea speta. O societatea a intrat in faliment si lichidatorul a solicitat anularea unui transfer de drepturi patrimoniale, conform unei ... (vezi toată discuția)