Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce se poate intimpla?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce se poate intimpla?

Buna seara,administratorul unei SC a cumparat pe firma 10 autoturisme cu bani luati imprumut de la banca,a platit vreo 6-7 luni ratele,iar intre timp a vindut autoturismele unor persoane fizice care nau nimic de a face cu el sau firma lui.Intre timp ia fost cerut falimentu si a ramas cu creditul neacoperit el nemaiplatind ratele la banca.Ce i se poate intimpla lui?Si ce se poate intimpla celor care au cumparat masinile de la el?Eu am impresia ca suna cam a penal chestia asta.Va multumesc.
mie mi se pare ca nu suna penal deloc...:rolleyes: oamenii raman cu masinile si administratorul plateste banca.
Adica?Dupa ce a vindut masinile care au fost cumparate cu banii luati imprumut de firma,nu va fii luat la raspundere penal?Pentru instrainarea patrimoniului sc nu se plataeste?Multumesc.
Nu va raspunde penal. Asa cum v-a raspuns si colega mea, administratorul va plati imprumutul la banca, iar cei care au cumparat masinile nu vor avea deloc de suferit. Altfel va sta situatia daca administratorul va instraina patrimoniul societatii dupa ce va fi declarata procedura falimentului.
Multumesc ,mult si ozii buna.
Transferurile raman valabile doar daca administratorul/lichidatorul judiciar nu le ataca in temeiul art. 79 si art. 80 din Legea nr. 85/2006 a insolventei, sau daca nu le ataca comitetul creditorilor autorizat de judecatorul sindic. Administratorul ramane raspunzator de modul in care a condus societatea debitoare si poate raspunde chiar patrimonial in anumite conditii. Actiunea in anularea transferurilor patrimoniale poate fi exercitata asupra actelor de transfer realizate in ultimii 3 ani anteriori deschiderii procedurii insolventei.