Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenzi de circulatie centura de siguranta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenzi de circulatie centura de siguranta

cine trebuie sanctionat pentru nepurtarea centurii de siguranta de pasager adult?
Pasagerul
si pe mine de ce ma amendat politistul,fiind conducator auto?Nu am semnat pv si nu am de gand sa platesc.
Conform noilor reglementari rutiere soferul este responsabil,el avea obligatia sa impuna pasagerului sa fixeze centura de siguranta
In cazul in care pasagerul este minor.resonasbilitatea revine conducatorlui auto.
Daca pasagerul este adult,atunci pasagerul suporta consecintele.
Romulus43, utilizator
Indiferent de motivul pt care se aplica o sanctiune contraventionala,faptul ca semnati sau nu pv nu are nici o relevanta,semnati pv si solicitati sa se consemneze obiectiunile dvs.Nesemnarea pv este un fel de legenda urbana asa cum am mentionat nu va asigura nici un avantaj in vederea unei eventuale contestatii.Succes.